Spotkanie Putina z Zełenskim w Watykanie? Jest odpowiedź Kremla

Świat
Spotkanie Putina z Zełenskim w Watykanie? Jest odpowiedź Kremla
president.gov.ua
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował Watykan jako miejsce spotkania z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i rozmów na temat sytuacji w Donbasie. Uczynił to w wypowiedzi dla dziennika "La Repubblica". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że nie wie, czy Putin gotów byłby się tam z nim spotkać.

Zełenski, cytowany w środę przez rzymską gazetę, oznajmił, że jego spotkanie z Putinem, mające na celu zakończenie kryzysu na wschodzie do Ukrainy, "dojdzie do skutku".

 

ZOBACZ: Putin ostrzega obce państwa przed przekraczaniem "czerwonych linii". "Odpowiedź będzie surowa"

 

Prezydent Ukrainy dodał w pisemnej wypowiedzi dla dziennika, że Stolica Apostolska byłaby "idealnym miejscem" do dialogu na temat sytuacji w Donbasie.

 

Włoska gazeta zauważa, że jest to otwarcie zupełnie "nowego scenariusza" takiej rozmowy.

 

O możliwości spotkania prezydentów obu krajów mówi się od ponad tygodnia. 20 kwietnia Zełenski zwrócił się do Putina z propozycją spotkania w dowolnym miejscu w Donbasie.

 

Rosyjski przywódca w odpowiedzi na tę ofertę wyraził gotowość spotkania, ale zaproponował, by odbyło się ono w Moskwie. Kreml odmówił przy tym rozmów o Donbasie twierdząc, że Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy. 

 

Odpowiedź Kremla

 

- Nie wiem, czy prezydent Putin jest gotów, czy też nie, by gdzieś jechać na spotkanie z Zełenskim - powiedział Pieskow. Putin - jak dodał rzecznik - mówił, że "z przyjemnością zobaczy prezydenta Zełenskiego w Moskwie".

 

Przedstawiciel Kremla powtórzył, że prezydent Rosji nie zamierza omawiać z Zełenskim konfliktu w Donbasie, a jedynie relacje dwustronne, rosyjsko-ukraińskie.

 

Pieskow powiedział także, że o pomyśle Zełenskiego, by miejscem spotkania był Watykan, ani Rosja, ani Stolica Apostolska nie zostały oficjalnie poinformowane.

ms/rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie