Putin ostrzega obce państwa przed przekraczaniem "czerwonych linii". "Odpowiedź będzie surowa"

Świat
Putin ostrzega obce państwa przed przekraczaniem "czerwonych linii". "Odpowiedź będzie surowa"
PAP/EPA/Maxim Shipenkov
Władimir Putin wygłosił w środę orędzie do obywateli Federacji Rosyjskiej.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w orędziu do obywateli, by zaszczepili się przeciwko COVID-19. Zauważył, że pandemia koronawirusa nie została jeszcze pokonana i że "centralne znaczenie mają teraz szczepienia". Polityk ostrzegł przed zagranicznymi prowokacjami i "przekraczaniem rosyjskich czerwonych linii" przez obce państwa. Dodał, że odpowiedź będzie "surowa i szybka".

Putin już na samym wstępie zaznaczył, że jego orędzie będzie poświęcone sprawom wewnętrznym: ochronie zdrowia, polityce zdrowotnej, gospodarce. Dodał, że kwestiom "zewnętrznym" poświęci "dosłownie kilka słów" - jak określił - "w kwestii bezpieczeństwa".

 

Putin o rosyjskich "czerwonych liniach"

 

Organizatorzy "wszelkich prowokacji", zagrażających interesom bezpieczeństwa Rosji, będą żałować tego, co zrobili, "tak, jak już dawno nie żałowali" - oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin w orędziu przed połączonymi izbami parlamentu.


- Kontynuowane są nieprzyjazne akty wobec Rosji, tak jakby to był jakiś sport - zaznaczył Putin. - Rosja chce mieć dobre relacji z innymi krajami - podkreślił jednocześnie. - Ale czepiają się Rosji - to tu, to tam - zaznaczył.

 

Dodał jednak, że Rosja "surowo, szybko i asymetrycznie" odpowie na wszelkie zagraniczne prowokacje.

 

Zapewnił, że "jeśli ktoś będzie przyjmował ton egoistyczny", to Rosja znajdzie sposób na obronę swojego stanowiska.

 

ZOBACZ: Nobliści, naukowcy i aktorzy w obronie Nawalnego. Proszą Putina o lekarza dla opozycjonisty

 

Jak dodał, wierzy, że "żaden kraj nie przekroczy żadnej z rosyjskich czerwonych linii". Wyjaśnił, że tylko "my będziemy o tym decydować", gdzie one są.

 

Ostrzegł także, że rosyjska armia jest nieustannie rozwijana. Według rosyjskiego przywódcy Federacja proponuje ogólnoświatową dyskusję na temat broni strategicznych i stabilizacji na świecie.

 

Przywódca przypomniał, że niedawno ujawniono "fakty jawnej próby zorganizowania zamachu stanu na Białorusi i zabicia prezydenta tego kraju". "Charakterystyczne jest, że takie oburzające działania nie są potępiane przez tak zwany kolektywny Zachód. Nikt jakby niczego nie zauważa, wszyscy udają, że nic się nie dzieje" - powiedział.

 

Putin: "Zaszczepcie się"

 

"Zwracam się jeszcze raz z apelem do wszystkich obywateli Rosji - zaszczepcie się!" - oznajmił Putin, który sam przyjął drugą dawkę szczepionki w ubiegłym tygodniu, w dorocznym wystąpieniu przed Zgromadzeniem Federalnym, tj. połączonymi izbami parlamentu Rosji. Poinformował, że do tej pory zaszczepionych zostało 8 milionów ze 144 milionów obywateli.

 

Podkreślił, że Rosjanie powinni mieć jak najszerszą możliwość przyjęcia szczepionki. - Kochani! Nie wolno nam tracić czujności - powiedział prezydent. Dodał, że trzeba szczepić się wszędzie, żeby jak najszybciej osiągnąć odporność zbiorową. Dzięki szczepieniom powszechnym miałoby to nastąpić na jesieni. - Innej drogi nie ma - dodał.

 

Wspomniał, że alternatywą jest przechorowanie koronawirusa, ale według niego jest to rozwiązanie niebezpieczne, o nieznanych skutkach.

 

ZOBACZ: Putin prezydentem Rosji w kolejnych kadencjach? Podpisał ustawę, która daje mu na to szansę

 

Prezydent Rosji dziękował m.in. naukowcom, pracownikom ochrony zdrowia i wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w ochronę kraju przed rozprzestrzenianiem się pandemii. Jego zdaniem naukowcy dokonali "prawdziwego przełomu" i to dzięki nim Rosja "ma teraz trzy niezawodne szczepionki przeciwko koronawirusowi".

 

- 78 lat to miała być według planów oczekiwana długość życia do 2030 roku. Niestety statystyka w tym momencie jest taka, że nie nie ma się z czego cieszyć, ale będziemy się starali to zmieniać - powiedział Putin ogłaszając program wsparcia ochrony zdrowia, m.in. zakupu 5 tys. nowych karetek. Wspomniał o konieczności reformy systemu ochrony zdrowia, m.in. o konieczności udostępnienia obywatelom najnowszych technologii, które rozwinęły się w czasie pandemii, m.in. telemedycyny i sztucznej inteligencji.

 

Dlatego Putin zapowiedział uruchomienie od lipca programu badań przesiewowych w kompleksach mobilnych. Jak stwierdził będą one przeciwdziałać chorobom, które powodują przedwczesną śmierć, m.in. chorobom serca czy zapaleniu wątroby. Zapowiedział 60-proc. dopłaty do sanatoriów, "aby ludzie mogli podbudować swoje zdrowie". Ogłosił także 50 proc. dopłaty do zdrowotnych obozów letnich dla dzieci. 

 

Ułatwienia i pomoc dla społeczeństwa

 

Władimir Putin zaproponował także politykę "jednego okienka". Wszelkie sprawy takie jak emerytury i inne świadczenia można będzie załatwiać przez 24 godziny 7 dni w tygodniu "czyli w trybie stałym" - powiedział Putin.

 

Zapowiedział także uporządkowanie kwestii alimentów.  - Kobieta z dzieckiem na ręku nie może chodzić od instytucji do instytucji - wyjaśnił polityk.

 

Zapowiedział, że dopłaty dla osób posiadających dwoje dzieci w wieku do trzech lat będą wynosić 11 300 rubli miesięcznie. - Chcemy także wprowadzić system dopłat na trzecie dziecko - oświadczył. - Chcemy to wprowadzić do lat 7 - powiedział Putin. 5,1 mln dzieci miałoby otrzymywać od 5650 do 11 300 rubli miesięcznie w zależności od regionu. - Chcemy wprowadzić system wsparcia dla rodzin posiadających dzieci w całym kraju na zasadzie jednakowej. Ale musimy podjąć te działania niezwłocznie, już w tej chwili.

 

ZOBACZ: Putin zaszczepił się przeciwko Covid-19

 

- Proponuję kolejną jednorazową wypłatę dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. 10 tys. rubli na wszystkie dzieci w wieku szkolnym - powiedział Putin i dodał, że objęci tym świadczeniem będą także przyszli pierwszoklasiści, którzy dopiero w tym roku rozpoczną naukę w szkole. - Pieniądze wypłacimy w połowie sierpnia, aby rodzice mieli czas na przygotowanie swoich dzieci do szkoły - powiedział rosyjski przywódca.

 

- Państwo powinno zapewnić wsparcie przede wszystkim dla rodzin mających dzieci, które są w trudnej sytuacji - powiedział prezydent Rosji.

 

- Trzeba wspierać te rodziny, gdzie matka lub ojciec wychowują dziecko samotnie - dodał także Putin. Niepełne rodziny mają otrzymywać 5650 rubli miesięcznie. Świadczenie będzie przysługiwać do 16. roku życia dziecka - wyjaśnił polityk. Zapowiedział też pomoc dla ciężarnych w trudnej sytuacji (6350 rubli miesięcznie).

 

Powrót na ścieżkę rozwoju

 

Według rosyjskiego prezydenta wsparcie dla rodzin, to jedna z metod wspierania rozwoju. Może on zdaniem rosyjskiego prezydenta przyspieszyć. - Wygląda na to, że zyski sektora przedsiębiorstw będą w tym roku rekordowe pomimo wszystkich przeciwności, które napotkaliśmy - powiedział. Wyjaśnił, że w zależności od tego jak te środki będą, pod koniec roku będą doprecyzowywane przepisy podatkowe.

 

- Niektóre firmy wycofują dywidendy, inne inwestują w rozwój przedsiębiorstw i całych gałęzi przemysłu. Oczywiście będziemy wspierać tych, którzy inwestują - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: KE: ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy przy ukraińskiej granicy

 

- Nasza strategia polega na tym, aby znowu wejść na ścieżkę rozwoju gospodarczego - powiedział Putin. Ocenił, że wyprodukowanie trzech "niezawodnych" szczepionek na COVID-19 w Rosji to dowód na rosnący potencjał naukowo-techniczny kraju.

 

Rosyjski przywódca wspominał m.in. o konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jego zdaniem w Rosji zakumulowana emisja gazów cieplarnianych powinna być niższa niż w Unii Europejskiej.

 

Według niego w 12 największych centrach przemysłowych emisja gazów do atmosfery ma do 2024 roku zmniejszyć się o 20 proc. Ma w tym pomóc modernizacja. Wspomniał także o konieczności rozwijania systemu opłat za zanieczyszczanie powietrza.

 

Putin zapowiedział także wspieranie eksportu.

hlk//PAP/Polsat News/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie