Stan wyjątkowy w Japonii. Trzy miesiące przed Igrzyskami

Świat
Stan wyjątkowy w Japonii. Trzy miesiące przed Igrzyskami
PAP/ EPA/Eugene Hoshiko
Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił stan nadzwyczajny

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w piątek kolejny, trzeci już stan wyjątkowy, by nie dopuścić do dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w czasie świąt majowych. Będzie on obowiązywał od niedzieli do 11 maja w Tokio i trzech innych prefekturach.

Stan wyjątkowy obejmie prefektury Tokio, Osaka, Kioto i Hyogo, a więc obszar zamieszkany przez blisko jedną czwartą ludności kraju i odpowiadający za jedną trzecią jego gospodarki – pisze agencja Kyodo, podkreślając, że restrykcje ogłoszono zaledwie trzy miesiące przed Igrzyskami Olimpijskimi.

 

ZOBACZ: Tokio 2020. Problemy Japonii przed igrzyskami. Czwarta fala pandemii i niskie tempo szczepień

 

- Musimy podjąć silne środki w zogniskowany sposób, by opanować wirusa, podczas gdy wielu ludzi będzie korzystało z przerwy z okazji złotego tygodnia – powiedział Suga, odnosząc się do okresu wolnego od pracy na początku maja.

Stan wyjątkowy bez lockdownu

Stan wyjątkowy nie wiąże się w Japonii z twardym lockdownem, jaki wprowadzano w niektórych innych krajach. Ograniczona zostanie jednak liczba wieczornych połączeń komunikacji publicznej, restauracje będą proszone o wcześniejsze kończenie pracy, a przybytki serwujące alkohol i centra handlowe – o wstrzymanie działalności.

 

ZOBACZ: Pandemia w Indiach. Rekordowa liczba zgonów

 

Po przejściu trzeciej fali pandemii Covid-19 Japonia mierzy się z ponownym wzrostem liczby zakażeń. Według ekspertów stoi za tym bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa N501Y, który szerzy się m.in. w Osace i Tokio, i odpowiada już tam za większość nowych infekcji.

pdb
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie