Czechy wprowadzają zakaz podróży do Indii

Świat
Czechy wprowadzają zakaz podróży do Indii
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Przed lotem powrotnym do Czech czescy obywatele lub rezydenci będą musieli mieć wykonany test PCR

Od północy z poniedziałku na wtorek Czechów zacznie obowiązywać zakaz podróży do Indii. Minister zdrowia Petr Arenberger powiedział po posiedzeniu rządu w poniedziałek, że z tego kraju będą mogli przyjechać tylko Czesi i mieszkający w Czechach rezydenci.

Indie uzupełniły listę państw o maksymalnym ryzyku szerzenia nowych wariantów koronawirusa; znajdują się już na niej kraje afrykańskie i południowoamerykańskie.

 

Przed lotem powrotnym do Czech czescy obywatele lub rezydenci będą musieli mieć wykonany test PCR, który trzeba będzie powtórzyć w ciągu 24 godzin po przylocie. Kolejny test PCR musi zostać wykonany między 10. a 14. dniem obowiązkowej kwarantanny. Od soboty w izolacji przebywają dwie osoby z podejrzeniem zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa. Ich osoby kontaktowe objęto kwarantanną.

 

Luzowanie restrykcji 

 

Rząd zdecydował także, że od 3 maja będą mogły być otwarte usługi fryzjerskie i kosmetyczne, a także gabinety masażu. Obowiązywać będzie zasada, że wewnątrz lokalu usługowego będą mogli być jeden klient i jedna osoba z obsługi.

 

ZOBACZ: Indie: kolejny dzień rekordowa liczba zakażonych koronawirusem. Przedłużony lockdown

 

Klienci będą musieli okazać testy antygenowe nie starsze niż 72 godziny lub PCR nie starszy niż siedem dni. Osoby, które wyzdrowiały po Covid-19, będą mogły korzystać z usług w uzdrowiskach i sanatoriach, za pobyt i usługi lecznicze będą jednak płacić sami. Od 3 maja będą także mogły działać salony zajmujące się pielęgnacją zwierząt.

 

W czwartek na kolejnym posiedzeniu rządu ma zapaść decyzja o dacie ewentualnego uruchomienia sklepów i pozostałych usług. Według dotychczasowych ustaleń będą mogły być otwarte, jeżeli w kraju będzie 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

 

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie