Indie: kolejny dzień rekordowa liczba zakażonych koronawirusem. Przedłużony lockdown

Świat
Indie: kolejny dzień rekordowa liczba zakażonych koronawirusem. Przedłużony lockdown
PAP/EPA/FAROOQ KHAN
W Indiach panuje obecnie najgorsza sytuacja epidemiczna na świecie. Na zdjęciu zamknięta ulica w Śrinagarze, stolicy stanu Dżammu i Kaszmir.

W Indiach panuje obecnie najgorsza sytuacja epidemiczna na świecie. Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia w niedzielę, kolejny dzień z rzędu, pobity został światowy rekord liczby nowych infekcji w ciągu doby - 349 691. Władze Delhi przedłużyły lockdown o tydzień, do 3 maja.

W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło w Indiach 2767 osób w związku z Covid-19 - również najwięcej do tej pory. W sobotę informowano o 346 786 infekcjach i 2624 zgonach. Łącznie od początku epidemii w Indiach zdiagnozowano 16,96 mln przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 192 311 zgonów.

 

ZOBACZ: Indie. Rekord zakażeń koronawirusem - ponad ćwierć miliona. Służba zdrowia na granicy wydolności

 

Premier Indii Narendra Modi wezwał w niedzielę wszystkich obywateli do przyjmowania szczepionek przeciwko Covid-19 i zachowania ostrożności, mówiąc, że "burza infekcji" wstrząsnęła krajem.

 

Lockdown do 3 maja 

 

- Nasze nastroje były bardzo dobre po pomyślnym poradzeniu sobie z pierwszą falą - powiedział Modi w przemówieniu radiowym. - Ale ta burza wstrząsnęła krajem - zaznaczył, odnosząc się do drugiej fali epidemii koronawirusa w Indiach.

 

Premier terytorium stołecznego Delhi Arvind Kejriwal powiedział w niedzielę, że lockdown będzie obowiązywał tu do 3 maja w sytuacji, gdy liczba przypadków koronawirusa gwałtownie rośnie. 

 

Wochy zakazują wjazdu dla podróżnych z Indii

 

Minister zdrowia Włoch wprowadził w niedzielę zakaz wjazdu dla podróżnych z Indii i tych, którzy przebywali tam w ciągu ostatnich 14 dni. Decyzję podjął w związku z pogarszaniem się tam sytuacji epidemicznej. 

 

Wyjątek stanowią osoby mające stały pobyt we Włoszech, które mogą wrócić pod warunkiem wykonania testu przed odlotem i po przyjeździe, a także 14-dniowej kwarantanny.

 

"Każda osoba, która była w Indiach w ostatnich 14 dniach i przebywa w naszym kraju, musi poddać się testowi" - ogłosił minister Roberto Speranza w mediach społecznościowych.

 

Pomoc dla kraju

 

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w niedzielę gotowość do udzielenia szybkiej pomocy Indiom, które mierzą się z kryzysem zdrowotnym wywołanym przez nową falę zakażeń koronawirusem. 

 

"Jesteśmy zaalarmowani sytuacją epidemiczną w Indiach. Jesteśmy gotowi do pomocy. UE gromadzi środki, by szybko odpowiedzieć na prośbę Indii o pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. W pełni solidaryzujemy się z narodem indyjskim!" - napisała na Twitterze von der Leyen.

 

Wcześniej komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz przekazał, że koordynuje działania państw członkowskich, które zgodziły się wysłać do Indii tlen i leki, których brakuje w wielu szpitalach w kraju.

 

Wysłanie pomocy zapowiedziała też kanclerz Niemiec Angela Merkel za pośrednictwem swojego rzecznika.

 

"Walka z pandemią jest walką nas wszystkich. Niemcy są solidarne z Indiami i pilnie przygotowują misję pomocy" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze przez rzecznika Merkel Steffena Seiberta, nie podając szczegółów na temat planowanego wsparcia.

emi / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie