Spędzili 40 dni w jaskini bez kontaktu ze światem. Brali udział w eksperymencie

Świat
Spędzili 40 dni w jaskini bez kontaktu ze światem. Brali udział w eksperymencie
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Uczestniczka badania Marina Lancon porównała je do "wciśnięcia pauzy" w życiu

Grupa 15 osób wyszła w sobotę z jaskini Lombrives w Pirenejach po 40 dniach spędzonych bez słońca, zegarków ani telefonów. Eksperyment z ich udziałem miał na celu sprawdzenie reakcji ludzkiego organizmu na utratę poczucia czasu i izolację.

Ochotnicy - ośmiu mężczyzn i siedem kobiet w wieku 27-50 lat - wyszli z jaskini cali i zdrowi. Wszyscy mieli okulary przeciwsłoneczne, by móc przystosować oczy z powrotem do światła słonecznego.

 

Przez 40 dni mieszkali w namiotach w jaskini i mieli przydzielane zadania bez wyznaczonego czasu ich wykonania. Do dyspozycji mieli generator prądu napędzany pedałami, a wodę pobierali z 45-metrowego zagłębienia.

 

Eksperyment "Deep Time"

 

Eksperyment nazwany "Deep Time" miał przetestować ludzką reakcję i zdolność do przystosowania się do skrajnych warunków, izolacji i utraty poczucia czasu. Każdy uczestnik był przed wejściem do jaskini badany pod kątem zdolności poznawczych oraz aktywności mózgu; podobne badanie ma odbyć się po wyjściu uczestników na powierzchnię.

 

ZOBACZ: Czy restrykcje działają? Eksperyment Polsat News w centrum Warszawy

 

Uczestniczka badania Marina Lancon porównała je do "wciśnięcia pauzy" w życiu. Z kolei szef projektu Christian Clot stwierdził, że w jaskini czas zdawał się płynąć wolniej.

 

- Nasza przyszłość jako ludzi na tej planecie będzie ewoluować. Musimy lepiej zrozumieć, jak nasze mózgi znajdują nowe rozwiązania niezależnie od sytuacji - powiedział Clot.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie