Pandemia w Indiach. Rekordowa liczba zgonów

Świat
Pandemia w Indiach. Rekordowa liczba zgonów
PAP/EPA/STR
W sumie od początku epidemii w Indiach w związku z Covid-19 zmarły 182 553 osoby, a u 15 616 130 zdiagnozowano zakażenie

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 2023 zgony osób zakażonych koronawirusem; to największy dobowy bilans od wybuchu epidemii - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w tym kraju. Minionej doby zgłoszono również rekordową liczbę 295 041 infekcji SARS-CoV-2.

To prawie trzy razy więcej zakażonych w ciągu jednego dnia niż w szczytowej fazie pierwszej fali koronawirusa 17 września ub.r., kiedy stwierdzono 98 795 infekcji - zwraca uwagę dziennik "Times of India".

 

W sumie od początku epidemii w Indiach w związku z Covid-19 zmarły 182 553 osoby, a u 15 616 130 zdiagnozowano zakażenie.

 

Drugie miejsce na świecie

 

Indie są drugim na świecie krajem z największą liczbą zakażonych koronawirusem, po Stanach Zjednoczonych (31 mln zakażonych). Obecnie w Indiach jest ponad 2,15 mln aktywnych przypadków koronawirusa. Do tej pory w sumie 13 276 039 zakażonych wyzdrowiało.

 

W przemówieniu telewizyjnym wygłoszonym we wtorek wieczorem premier Narendra Modi wezwał swoich rodaków do zrobienia więcej w sprawie koronawirusa, aby uniknąć kolejnych lockdownów w kraju, który znajduje się w środku poważnego kryzysu sanitarnego związanego ze zjadliwą drugą falą epidemii.

 

"Kolejna wielka bitwa"

 

W pierwszym wystąpieniu telewizyjnym od zwiększenia liczby zakażeń Modi przyznał, że liczące 1,3 mld mieszkańców Indie toczą "kolejną wielką bitwę". "Sytuacja była pod kontrolą jeszcze kilka tygodni temu, a druga fala przyszła jak huragan" – ocenił.

 

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem masowych wieców. Miliony ludzi uczestniczyły w hinduistycznym święcie Kumbh Mela, wiecach politycznych, hucznych weselach i imprezach sportowych – wskazuje AFP.

 

ZOBACZ: Indie. Rząd pozwolił na sprzedaż szczepionek na otwartym rynku

 

Według mediów w niektórych zakładach spowolniono lub nawet zawieszono produkcję niezbędnych leków antywirusowych, a przetargi na instalacje tlenowe nie zostały rozstrzygnięte zgodnie z harmonogramem. Teraz zrozpaczeni krewni osób zakażonych są zmuszeni do płacenia wygórowanych cen na czarnym rynku za leki i tlen, a grupy na komunikatorze WhatsApp są zalewane rozpaczliwymi prośbami o pomoc – pisze AFP.

 

Stany Zjednoczone odradzają obecnie podróże do Indii, nawet osobom w pełni zaszczepionym, natomiast Wielka Brytania dodała Indie do swojej "czerwonej listy". Hongkong i Nowa Zelandia zakazały lotów z Indii.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie