Nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Jest rozporządzenie

Polska
Nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Jest rozporządzenie
Pixabay
Zmiany dotyczą najmłodszych uczniów z jedenastu regionów Polski

Od poniedziałku, 26 kwietnia, lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych będą mieli uczniowie w 11 województwach - wynika rozporządzenia opublikowanego w piątek w "Dzienniku Ustaw".

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

Jak przypomniano w uzasadnieniu rozporządzenia, w środę Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu o tydzień tj. do dnia 2 maja 2021 r. obostrzeń związanych z ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

 

ZOBACZ: Dyrektor zakazał uczniom awatarów z błyskawicą. Dostał odznaczenie od ministra

 

"Wyjątek stanowią klasy I–III szkół podstawowych w 11 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim, dla których przewiduje się od dnia 26 kwietnia 2021 r. do dnia 2 maja 2021 r. naukę w systemie tzw. hybrydowym" - podkreślono.

 

Świetlice w podstawówkach na dotychczasowych zasadach

 

Tzw. system hybrydowy, polega na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I–III szkoły podstawowej realizuje te zajęcia w szkole oraz co najmniej 50 proc. uczniów realizuje te zajęcia zdalnie.

 

Według rozporządzenia dyrektor szkoły podstawowej ustala harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z tym podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

 

"Jednocześnie nadal przewiduje się, że świetlice w szkołach podstawowych na obszarze ww. województw będą funkcjonowały dla dzieci rodziców uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach" - podkreślono.

 

Jak sprecyzowano, opieką świetlicową zostaną objęte również dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły w związku z nauczaniem w systemie tzw. hybrydowym, o ile rodzice zawnioskują o objęcie ich dzieci opieką.

 

ZOBACZ: Lekcje wyrównawcze po pandemii. Posłowie mają pytania do projektu PiS

 

W pozostałych pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim uczniowie klas I–III szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie. Świetlice w szkołach na obszarze tych województw funkcjonują dla dzieci rodziców, uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach - wynika z rozporządzenia.

 

Wiadomo, co z młodocianymi pracownikami

 

Zmiany w rozporządzeniu dotyczą też szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego. Jak wyjaśniono, dyrektor tych placówek będzie mógł od dnia 26 kwietnia 2021 r. zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.

 

"Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami od dnia 26 kwietnia 2021 r. będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia. Zaznaczono, że będzie to możliwe, "o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika".

 

Resort edukacji i nauki informuje, że decyzje, jak będzie wyglądała nauka w szkołach w maju poznamy po koniec kwietnia.

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie