Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego. Podano datę

Papież Franciszek zadecydował, iż beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie - poinformował kard. Kazimierz Nycz w komunikacie przekazanym w piątek przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
- Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00 - podał metropolita warszawski.
ZOBACZ: Imieniny papieża. Franciszek ma niespodziankę dla ubogich
Podczas wrześniowej uroczystości, papieża Franciszka będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.
Wdzięczność dla papieża
- Swoje prace wznawia Komitet Organizacyjny, który wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące organizacji uroczystości beatyfikacyjnej - zapowiedział kard. Nycz.
ZOBACZ: Papież: przejrzystość finansowa Watykanu musi być wzorcowa
Wyraził jednocześnie wdzięczność papieżowi Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji.
- Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej - napisał hierarcha.
Przeszkodziła pandemia
Z powodu pandemii beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku, została zawieszona. 28 kwietnia kard. Kazimierz Nycz poinformował, że nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.
Zapowiedział wówczas, że "uroczystość beatyfikacyjne odbędą się w Warszawie w sposób godny i podniosły, a jednocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii".
3 października 2019 r. papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Proces trwał 30 lat
Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu.
Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.
W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża. Dekret rozpoczyna się od słów z listu św. Jana Pawła II do kard. Wyszyńskiego z 30 października 1979 r.
Beatyfikacja s. Róży Marii Czackiej
Watykan 28 października ub.r. ogłosił, że papież uznał cud za jej wstawiennictwem matki Elżbiety Czackiej - założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach - stanowiący ostatni warunek do jej beatyfikacji.
Po otrzymaniu zgody Stolicy Apostolskiej, otwarcie procesu beatyfikacyjnego Matki Elżbiety Róży Czackiej odbyło się w dniu 22 grudnia 1987 roku w kaplicy Prymasowskiej przy ul. Miodowej w Warszawie. Prace procesowe na terenie diecezji trwały do 1995 roku. 2 października 1995 roku akta zostały otwarte w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Dekret o heroiczności cnót Sługi Bożej został promulgowany 9 października 2017 roku.
Proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem m. Elżbiety Czackiej zakończył się 5 czerwca 2018 r. i dokumentacja została przekazana do Watykanu, gdzie sprawa zanim została przedstawiona papieżowi, była badana przez komisje lekarzy, teologów i kardynałów.
W intencji ogłoszenia Matki Elżbiety błogosławioną siostry franciszkanki Służebnice Krzyża organizują w każdą pierwszą sobotę miesiąca w Laskach otwartą adorację Najświętszego Sakramentu.
Czytaj więcej