Wielka Brytania: handel podróbkami szczepionek. Służba zdrowia zaleca niszczyć opakowania

Świat
Wielka Brytania: handel podróbkami szczepionek. Służba zdrowia zaleca niszczyć opakowania
PAP/EPA/Daniel Dal Zennaro
NHS nakazuje wrzucanie fiolek do "poufnych" odpadów medycznych

National Health Service (NHS), czyli brytyjska służba zdrowia, wydała wytyczne dotyczące traktowania odpadów po szczepionkach. Rządowa instytucja nakazuje, by opakowania były niszczone przed wyrzuceniem. Media wiążą decyzję z środowymi informacjami o przypadkach prób handlu podrabianymi szczepieniami w Polsce i w Meksyku.

W opublikowanym w czwartek dokumencie NHS zaleca, by tekturowe pudełka po fiolkach były przekreślane niezmywalnym markerem i niszczone przed wyrzuceniem. Powinny być też wywożone z punktów szczepień razem z innymi odpadami o charakterze poufnym. Jako alternatywę NHS podaje wrzucanie pudełek do niszczarki.

 

ZOBACZ: Fałszywe szczepionki w Polsce. Pfizer potwierdza ustalenia "Raportu"

 

Fiolki, w których znajduje się preparat do szczepień i z których napełniane są strzykawki, mają zaś być wyrzucone razem z używanymi igłami do worków przeznaczonych na odpady szpitalne. Mają być traktowane podobnie jak przyrządy chirurgiczne, takie jak m.in. skalpele.

 

Instrukcja wydana przez służbę zdrowia wyjaśnia, że celem takich działań jest powstrzymanie złodziei przed pakowaniem w te opakowania podrabianych szczepionek i sprzedawaniem ich metodą obnośną oraz przez internet.

W Polsce podrabiane szczepionki

Decyzje ukazują się dzień po tym, jak - według informacji producenta szczepionek Pfizer - potwierdzono próby handlu podróbkami szczepionek w Meksyku i w Polsce. Jak podaje producent, polskie władze przechwyciły niepodaną do wiadomości liczbę fiolek opisanych jako szczepionka na Covid. W rzeczywistości zawierały one powszechnie dostępną substancję przeciwzmarszczkową - kwas hialuronowy.

 

ZOBACZ: Szczepienia dzieci. "Oczywiście, że będziemy to robić. Badania wychodzą znakomicie"

 

Jako pierwsi sprawę fałszywych szczepionek w Polsce nagłośnili reporterzy "Raportu" Beata Glinkowska i Jacek Smaruj, którzy kupili podrobiony preparat Pfizera w styczniu. Po publikacji materiału, mężczyzna który oferował szczepionkę, 26-letni programista z Katowic, został zatrzymany i przedstawiono mu zarzuty.

 

W Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązują wytyczne NHS, nie było wykrytych przypadków handlu podróbkami szczepionki przeciw covid w oryginalnych opakowaniach. Media przywołują jednak sytuację, kiedy 41-latek próbował ukraść fiolkę zawierającą ok. 6 dawek szczepionki z centrum szczepień w Edynburgu. Mężczyzna pod koniec marca usłyszał zarzuty. Władze przypominają obywatelom o potrzebie zachowania czujności. Szczepionki przeciw koronawirusowi nie można legalnie kupić na otwartym rynku.

pdb/bas/Daily Mail/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie