Prezes PiS spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą

Polska
Prezes PiS spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą
Twitter/Prawo i Sprawiedliwość
Prezes PiS spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w czwartek w Warszawie z premierem Słowenii Janezem Janszą; zdjęcie z tego spotkania zamieszczono na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości.

Wcześniej w czwartek z Jansą spotkał się premier Mateusz Morawiecki. Słowenia od lipca br. obejmie półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Podczas tego spotkania - jak mówił szef polskiego rządu - omówiono, jak ma wyglądać słoweńska prezydencja, a także rozmawiano o bieżących problemach. - Przed nami jest nowy rozdział UE kiedy chcemy odbudować Europę po pandemii Covid-19 - oświadczył premier Morawiecki.

 

Podkreślił, że Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i do tego grona należy Słowenia. Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. "Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw - Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego" - mówił szef polskiego rządu.

 

Według niego, "Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek".

 

 

Sprawa budowy Nord Stream 2

 

Morawiecki na konferencji odniósł się też do sprawy budowy gazociągu Nord Stream 2, mówił, że to temat, który w Europie cały czas jest "raną" i "należy załatwić go tak, aby solidarność europejska nie ucierpiała".

 

ZOBACZ: Premier: wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2

 

Podkreślił, że "Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza bezpieczeństwo Europy". "Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu, żeby przestały dalej wpływać na faktyczną destabilizację w tej części Europy, bo może być to bardzo groźne dla Unii Europejskiej i dla wielu państw tego regionu" - apelował szef polskiego rządu.

 

Przekazał, że rozmowa z Janszą dotyczyła także programów, na które składa się Krajowy Plan Odbudowy.

 

"W postaci Polski mamy wielkiego przyjaciela"

 

Premier Słowenii z kolei podkreślił, że jego czwartkowa wizyta w Warszawie jest potwierdzeniem naszych bardzo dobrych relacji Polski i Słowenii. - W imieniu słoweńskiego rządu mogę powiedzieć, że w postaci Polski mamy wielkiego przyjaciela - powiedział szef słoweńskiego rządu.

 

Wymienił trzy główne priorytety Słowenii, która przygotowuje się do objęcia w połowie roku prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - przygotowanie Europy na ewentualne zagrożenia: możliwe nowe pandemie, sprawę bezpieczeństwa cybernetycznego oraz rozmowę i przyszłości Europy.

 

Jansza ocenił, że współpraca gospodarcza z Polską rozwija się i jest na dobrym poziomie - 2 mld euro. Zaznaczył, że pomimo pandemii ten poziom wymiany handlowej nie zmniejsza się. Pogratulował szefowi polskiego rządu "wspaniałej organizacji walki z epidemią". 

pgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie