Naukowcy: jedzenie grzybów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Technologie
Naukowcy: jedzenie grzybów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka
Pixabay
Grzyby znane są jako dobre źródło białka, witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy

Amerykańscy naukowcy łączą wyższe spożycie grzybów z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka. Jak przekonują, zjedzenie zaledwie 18 g grzybów dziennie (co odpowiada jednemu średniej wielkości grzybowi) może obniżyć to ryzyko o 45 procent.

Zespół z Penn State Cancer Institute przeprowadził analizę 17 badań nad rakiem opublikowanych w latach 1966-2020 w celu określenia związku między spożyciem grzybów a zapadalnością na tę chorobę.

 

Eksperci doszli do wniosku, że codzienne spożywanie zaledwie 18 gramów grzybów, czyli jednego średniej wielkości grzyba, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór o 45 procent. 

 

ZOBACZ: Radioaktywne grzyby z Fukushimy. Normy przekroczone trzykrotnie

 

Badania sugerują także, iż im więcej grzybów jemy, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka. Poziomy mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju grzybów i tego, czy i jak są gotowane.

 

- Wyniki te dostarczają ważnych dowodów na wykorzystywania grzybów w profilaktyce przeciwnowotworowej - powiedział jeden z autorów badania John Richie, profesor nauk o zdrowiu publicznym i farmakologii w Penn State Cancer Institute. - Potrzebne są kolejne badania, aby lepiej określić mechanizmy zaangażowane w ten proces - zaznaczył. 

 

Źródła cennych składników odżywczych 

 

Grzyby znane są jako dobre źródło białka, witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy. Mają długą historię stosowania jako składniki azjatyckich leków, ale ich potencjalne korzyści zdrowotne odkrywane są na nowo dopiero w ostatnich dziesięcioleciach.

 

Pojawia się coraz więcej badań sugerujących, że mogą one mieć działanie antyzapalne i antyoksydacyjne. Szczególnie interesująca wydaje się ergotioneina - unikalny przeciwutleniacz i substancja przeciwzapalna, której ludzie nie są w stanie samodzielnie zsyntetyzować. 

 

- Grzyby są najwyższym źródłem diety zapewniającej podaż ergotioneiny, która jest unikalnym i silnym antyoksydantem - powiedział inny członek zespołu badawczego Djibril. - Uzupełnianie przeciwutleniaczy w organizmie może pomóc chronić się przed stresem oksydacyjnym - dodał. 

 

ZOBACZ: Przeżył 18 dni zagubiony w buszu. Jadł grzyby i pił wodę z zapory

 

Grzyby shiitake, maitake i grzyby ostryga mają najwyższe ilości ergotionein. 

 

- Związek między wyższym spożyciem grzybów, a niższym ryzykiem zachorowania na raka, w szczególności raka piersi, może wskazywać na potencjalną rolę ochronną grzybów w diecie - podsumowuje zespół w swoim badaniu, opublikowanym w "Advances in Nutrition".

 

W 2019 roku naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w Japonii poinformowali o związku między jedzeniem grzybów a niższym ryzykiem raka prostaty.

emi/grz/Daily Mail
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie