Cyberprzestępcy szantażują Apple. Wykradli od tajwańskiego podwykonawcy tajne projekty

Technologie
Cyberprzestępcy szantażują Apple. Wykradli od tajwańskiego podwykonawcy tajne projekty
PAP/EPA/APPLE INC. HANDOUT
Plany nowych komputerów są zakładnikami hakerów

Grupa internetowych złodziei Sodinokibi wykradła dane z serwerów tajwańskiej firmy Quanta Computer, będącej podwykonawcą m.in. firmy Apple. Tajwańczycy odmówili zapłacenia okupu za zwrot danych, więc hakerzy zwrócili się bezpośrednio do amerykańskiego koncernu. Grożą ujawnieniem planów nowych komputerów.

Grupa cyberprzestępców udostępnia w systemie "ransomware-as-a-service" program do wykradania danych pod nazwą REvil. Oznacza to, że znajduje wspólników, którzy rozprowadzają ich program, a następnie dzielą się zyskami z okupu, który dostają od swoich ofiar.

"Tim Cook może podziękować Quancie"

Zazwyczaj program REvil szyfruje dane w systemie ofiary, a przestępcy w zamian za okup przysyłają hasło niezbędne do odzyskania danych. Jednak tym razem posunęli się o krok dalej. Grupa Sodin wykradła dane i wymusza okup, grożąc opublikowaniem danych.

 

ZOBACZ: Ataki ransomware mają się coraz lepiej… pandemia tylko im pomogła

 

Informacje o sukcesie przestępców pojawiły się na ich blogu w darkwebie, czyli "zakazanych dzielnicach" internetu. Grupa Sodin napisała tam, że Quanta odmówiła negocjacji z nimi, więc zwrócili się bezpośrednio do jej kontrahentów, czyli koncernu Apple.

 

"Aby nie czekać na nadchodzące prezentacje Apple'a, my, grupa REVil, dostarczymy dane o nowych produktach tak kochanej przez wielu firmy. Tim Cook (prezes Apple – red.) może podziękować Quancie" - napisali w oświadczeniu złodzieje.

Okup do 1 maja

Jak informują, wśród wykradzionych danych znajduje się dokumentacja dwóch laptopów Apple'a, nowego zegarka Apple Watch i komputera Lenovo ThinkPad. Prawdziwość swoich słów poparli próbką projektów, np. planów nowych iMac'ów – komputerów zaprezentowanych we wtorek.

 

ZOBACZ: FBI hakuje komputery, żeby uchronić użytkowników przed… hakerami

 

Żądanie okupu ukazało się na kilka godzin przed wtorkową prezentacją i hakerzy zapowiadają, że będą codziennie publikować nowe dokumenty. – Zalecamy, żeby Apple wykupił dostępne dane przed 1 maja – piszą. Podobną prośbę skierowali do innego producenta - firmy Acer. Okup miał w tym przypadku wynosić 50 mln dolarów.

pdb/grz/The Guardian/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie