Wyciek danych funkcjonariuszy. RCB: wszystkie dane zostały ponownie zabezpieczone

Polska
Wyciek danych funkcjonariuszy. RCB: wszystkie dane zostały ponownie zabezpieczone
zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/Free-Photos
Centrum wskazało, że zgodnie z przepisami RODO, złożone zostanie stosowne zgłoszenie o naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Wszystkie dane zostały ponownie i niezwłocznie zabezpieczone po otrzymaniu informacji o możliwym, nieuprawnionym dostępie do danych osobowych – zapewniło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w komunikacie opublikowanym w środę.

We wtorek portal Niebezpiecznik.pl – poinformował, że RCB wyciekły dane osobowe ponad 20 tys. funkcjonariuszy publicznych. Plik udostępnił pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

 

"Po otrzymaniu informacji o możliwym, nieuprawnionym dostępie do danych osobowych, zgodnie z obowiązującymi w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa procedurami, wszystkie dane zostały ponownie i niezwłocznie zabezpieczone" – zapewniło RCB w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Trwają wyjaśnienia

RCB podkreśliło, że prowadzi wewnętrzną procedurę wyjaśniającą. "Wspólnie z inspektorem ochrony danych osobowych natychmiast wprowadzone zostały procedury dodatkowej weryfikacji wszystkich czynności podejmowanych w systemie, za pośrednictwem którego RCB przetwarza dane osobowe. Zaplanowano także dodatkowy audyt, którego celem będzie weryfikacja i usprawnienie procedur związanych z ochroną danych osobowych" – czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ: Wyciek danych funkcjonariuszy. Lewica chce informacji od premiera

 

Centrum wskazało, że zgodnie z przepisami RODO, złożone zostanie stosowne zgłoszenie o naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Dane zapisanych na szczepienia 

Wyjaśniono, że od 28 grudnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało formularze umożliwiające różnym grupom zawodowym zgłaszanie się na szczepienia przeciwko COVID-19. Łącznie za ich pomocą zarejestrowało się ok. 366 tys. osób.

 

"Sytuacja dotycząca możliwego nieuprawnionego dostępu do danych osobowych dotyczy wyłącznie grupy osób, która została zarejestrowana w terminie 12-20 kwietnia br. (ok. 22 tys.). Wszystkim tym osobom zostanie przesłane powiadomienie oraz dodatkowe zalecenia" – podkreślono w komunikacie.

 

ZOBACZ: Wyciek danych z Facebooka. Użytkownicy muszą się liczyć ze spamem

 

Niebezpiecznik.pl poinformował we wtorek, że plik udostępniony w internecie przez pracownika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w serwisie ArcGIS zawierał dane osobowe funkcjonariuszy publicznych: policjantów (także z CBŚP), celników, pracowników Służby Ochrony Państwa, Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej (także ochotniczej), Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei i Służby Więziennej.

dsk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie