Szefowie frakcji w PE: "atak rosyjskich służb na obywateli UE to atak na całą Unię"

Świat
Szefowie frakcji w PE: "atak rosyjskich służb na obywateli UE to atak na całą Unię"
pixabay/zdj. ilustracyjne
Na zdjęciu budynek Parlamentu Europejskiego

Atak z udziałem rosyjskich służb wywiadowczych GRU na obywateli europejskich w którymkolwiek z państw członkowskich UE należy postrzegać jako atak na całą UE - napisali szefowie pięciu frakcji Parlamentu Europejskiego w środę wzywając do solidarności z Czechami.

"Jesteśmy zszokowani niedawnymi doniesieniami o udziale rosyjskich służb wywiadowczych GRU w wybuchu składu broni w Czechach w 2014 roku, w którym zginęło dwóch obywateli Czech. Ci sami agenci GRU są powiązani z otruciem Siergieja i Julii Skripalów w Wielkiej Brytanii w 2018 roku. To kolejny atak osób powiązanych z państwem rosyjskim na suwerenne terytorium Unii Europejskiej. Pokazuje to jak daleko może się posunąć Rosja, żeby osłabiać Europę i ponownie potwierdza niebezpieczne i wrogie zachowanie rosyjskiego rządu" - czytamy w liście podpisanym przez szefów pięciu grup politycznych Parlamentu Europejskiego: Manfreda Webera (EPL), Iratxe Garcię-Perez (socjaldemokraci - S&D), Daciana Ciolos (liberałowie - RE), Philippe'a Lambertsa i Ske Keller (Zieloni) oraz Ryszarda Legutko i Raffaele Fitto (EKR).

 

ZOBACZ: Czechy apelują do innych krajów UE o solidarność po wydaleniu dyplomatów Rosji

 

Bez dwóch frakcji

 

Wśród sygnatariuszy nie ma przedstawicieli prawicowej frakcji Tożsamość i Demokracja (ID) oraz skrajnej lewicy (GUE/NGL).

 

"Atak z udziałem rosyjskich służb wywiadowczych GRU na obywateli europejskich w którymkolwiek z państw członkowskich UE należy postrzegać jako poważny zamach na całą UE. To niedopuszczalny akt wrogości. Dziś w pełni solidaryzujemy się z Republiką Czeską i wzywamy wszystkie państwa członkowskie i Radę Europejską do okazania solidarności również poprzez przyjęcie zdecydowanych, wspólnych i konkretnych środków wobec Rosji w odpowiedzi na ten atak" - domagają się szefowie frakcji.

 

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie