Rzecznik rządu nie może wziąć udziału w spisie powszechnym. Problemem nazwisko

Polska
Rzecznik rządu nie może wziąć udziału w spisie powszechnym. Problemem nazwisko
piqsels
W czwartek 1 kwietnia o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

- Wiem, że jakiś błąd występuje - przyznał w "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller i to właśnie m.in. jego nazwiska dotyczy ów problem. System internetowy, przez który można się "spisać", powodował błąd po wpisaniu słów zawierających litery spoza polskiego alfabetu.

- Jeszcze nie wypełniłem formularza - przyznał w "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o to czy już wziął udział w spisie powszechnym. 

 

Prowadzący Marcin Fijołek zwrócił uwagę, że minister może mieć problem z dokonaniem spisu, ponieważ nosi nazwisko zawierające literę spoza polskiego alfabetu. Po wpisaniu obcych znaków w system internetowy, ten stwierdza błąd i dalsze jego wypełnianie nie jest możliwe. 

 

- Wiem, że jakiś błąd występuje, Główny Urząd Statystyczny miał to poprawić, by osoby o nazwiskach z innymi literami mogły się spisać - zapewnił Müller. 

 

"Zagraniczne" nazwisko

 

Nazwisko rzecznika rządu, Müller, zawiera znak nazywany "Umlaut", czyli literę "U" z dwiema kropeczkami. Litera ta jest częścią alfabetów germańskich i używana np. w języku niemieckim, a także, w pisanym alfabetem łacińskim i tureckim. 

 

W Polsce, zgodnie z zdanymi bazy PESEL na styczeń 2021 roku, nazwisko Müller nosi 1346 mężczyzn i 1761 kobiet. 

 

Spis powszechny 

 

W czwartek 1 kwietnia o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w nim jest obowiązkowe, ale władze zapewniają, że udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu. Ich zdaniem, najprościej jest to zrobić przez internet, choć to niejedyna opcja.

 

ZOBACZ: Rusza Narodowy Spis Powszechny. Jak wziąć udział i nie dać się oszukać?

 

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania".

 

Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

 

Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony spis.gov.pl, gdzie jest dostępna interaktywna aplikacja do uzupełnienia wpisu. Dostępne są tam formularze w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

laf/msl / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie