Prawie 1,5 mld euro pożyczki. Polska dostała pieniądze od KE

Świat
Prawie 1,5 mld euro pożyczki. Polska dostała pieniądze od KE
flickr/European Parliament
Jesteśmy na dobrej drodze, aby pomóc przedsiębiorstwom i ludziom radzić sobie w tych trudnych czasach. Przekazaliśmy już trzy czwarte pieniędzy przeznaczonych na program SURE. Dodatkowe pieniądze pojawią się wkrótce w drugim kwartale - powiedział unijny komisarz Johannes Hahn, odpowiedzialny za budżet i administrację.

Komisja Europejska wypłaciła 13 miliardów euro sześciu państwom członkowskim UE, w tym Polsce, w ramach szóstej transzy wsparcia finansowego z unijnego instrumentu finansowego SURE.

Jest to trzecia wypłata w 2021 r. W ramach wtorkowej operacji Czechy otrzymały 1 mld euro, Belgia 2,2 mld euro, Hiszpania 4,06 mld euro, Irlandia 2,47 mld euro, Włochy 1,87 mld euro, a Polska 1,4 mld euro.

 

Wyzwania związane z pandemią

 

Pożyczki te mają pomóc państwom członkowskim poradzić sobie z nagłym wzrostem wydatków publicznych. W szczególności mają pomóc krajom UE pokryć koszty bezpośrednio związane z finansowaniem krajowych programów pracy krótkoterminowej i innych podobnych środków, które wprowadziły w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, w tym dla osób samozatrudnionych.

 

ZOBACZ: PE ostrzega KE, że pozwie ją do TSUE "za brak ochrony budżetu"

 

Wypłaty nastąpiły po emisji szóstej obligacji socjalnej w ramach instrumentu EU SURE, która - jak podała KE - cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów. Emisja obejmowała dwie transze, z terminem spłaty 8 mld euro w marcu 2026 r. i 5 mld euro w maju 2046 r.

 

Jak dotąd 17 państw członkowskich UE otrzymało łącznie 75,5 mld euro w ramach instrumentu SURE.

 

Kiedy fundusz odbudowy?

 

Jeszcze w tym roku Komisja ma uruchomić pożyczki w ramach funduszu odbudowy, instrumentu naprawczego w wysokości 750 miliardów euro, który ma pomóc w budowie bardziej ekologicznej, bardziej cyfrowej i odporniejszej Europy.

 

ZOBACZ: Olbrycht: jeśli Polska nie ratyfikuje Funduszu Odbudowy, to nie będzie go w całej Europie

 

- Jesteśmy na dobrej drodze, aby pomóc przedsiębiorstwom i ludziom radzić sobie w tych trudnych czasach. Przekazaliśmy już trzy czwarte pieniędzy przeznaczonych na program SURE. Dodatkowe pieniądze pojawią się wkrótce w drugim kwartale - powiedział unijny komisarz Johannes Hahn, odpowiedzialny za budżet i administrację.

 

Europejski instrument tymczasowego wsparcia w celu zmniejszenia zagrożeń związanych z bezrobociem w sytuacji nadzwyczajnej (ang. Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency – SURE) pomaga krajom UE, które potrzebują dużych funduszy na zwalczanie negatywnych skutków społecznych i gospodarczych pandemii.

 

Z SURE można uzyskać do 100 mld euro w formie pożyczek, których UE udziela potrzebującym krajom na pokrycie kosztów nagłych wydatków publicznych na utrzymanie zatrudnienia.

PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie