Lublin. Miasto zachęca do "ugoszczenia" nietoperzy. Mają pomóc w walce z komarami

Polska
Lublin. Miasto zachęca do "ugoszczenia" nietoperzy. Mają pomóc w walce z komarami
Facebook/Miasto Lublin
Miasto szuka chętnych mieszkańców, którzy zainstalują na swojej posesji schron dla nietoperzy

Lublin oferuje schrony dla nietoperzy i szuka mieszkańców chętnych, by "ugościć" ssaki na swojej posesji. Zwierzęta mają pomóc w walce z komarami. "Wchodzimy w sojusz z jerzykami i nietoperzami przeciwko tym wrednym owadom" - podkreślono na profilu miasta.

Nietoperze "bardzo lubią przekąsić komary" - zaznaczono w jedynym z ostatnich wpisów na profilu miasta Lublin. Apetyt zwierząt będzie w najbliższych miesiącach wykorzystywany do walki z komarami.

 

ZOBACZ: Nietypowy widok na szwajcarskim niebie. Testowano możliwość transportu koni helikopterem

 

"Kupimy specjalne schrony dla tych skrzydlatych ssaków" - brzmi zapowiedź. Teraz potrzeba chętnych, którzy "ugoszczą" nietoperze na swojej posesji i zamontują schron dla zwierząt. Miasto przyjmuje zgłoszenia od zarządców, administratorów i właścicieli nieruchomości. Termin składania deklaracji mija 26 kwietnia.

 

 

Do walki z uciążliwymi owadami zaangażowano również jerzyki. Na terenie Lublina zostanie zainstalowanych 500 budek przeznaczonych dla tych ptaków. "Jeden jerzyk może dziennie zjeść 20 tysięcy komarów" - zaznacza miasto.

"Jestem przeciwnikiem chemicznego odkomarzania"

Pomysł, by jerzyki i nietoperze pomagały w walce z komarami, wykorzystują również Słubice (Lubuskie). 30 budek dla jerzyków i kilka dla nietoperzy zostało już zawieszonych. Mają one przyciągnąć do miasta te pożyteczne zwierzęta i pomóc w walce z uciążliwymi owadami.

 

"Jestem przeciwnikiem chemicznego odkomarzania, bo opryski nie tylko są mało skuteczne, ale też stanowią zagrożenie dla wielu gatunków pożytecznych owadów" - przekazał burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. Jak zapowiedział, w przyszłości budki dla jerzyków będą montowane na kolejnych budynkach.

 

ZOBACZ: Węgrzy chcą przeciwdziałać kolejnym pandemiom. Tworzą mapę występowania groźnych komarów

 

Pierwsze budki zawieszono na wyremontowanej już ścianie budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

ms/prz / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie