18-latek stracił prawo jazdy zanim je odebrał

Polska
18-latek stracił prawo jazdy zanim je odebrał
Pixabay
Mężczyzna usłyszał już zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Jeszcze nie zdążył odebrać prawa jazdy po zdanym egzaminie, a już je stracił 18-latek z Kościana (Wielkopolskie), który nietrzeźwy spowodował kolizję. A że nie miał prawa jazdy – odebrał mandat za kierowanie samochodem bez uprawnień.

Oficer prasowy policji w Kościanie podkom. Radosław Nowak poinformował w środę, że zdarzenie miało miejsce w ostatnich dniach. Policjanci otrzymali zgłoszenie o kolizji na ulicach miasta.

 

Prowadził pod wpływem

 

- Kierujący audi 18-letni mieszkaniec Kościana w trakcie omijania uszkodził zaparkowane renault. W wyniku uderzenia samochód przemieścił się i uszkodził kolejny pojazd stojący w pobliżu. Na miejscu zdarzenia, w trakcie rozmowy ze sprawcą kolizji, policjanci wyczuli od niego woń alkoholu – podał podkom. Nowak.

 

Badanie trzeźwości wykazało w organizmie 18-latka 1,5 promila alkoholu. W trakcie ustalania wszelkich okoliczności zdarzenia okazało się, że 18-latek nie ma uprawnień do kierowania.

 

ZOBACZ: Burmistrz Jarocina stracił prawo jazdy. "Nie ma się czym chwalić"

 

- W systemie informatycznym nie było stosownego wpisu dotyczącego wydania prawa jazdy. Mężczyzna oświadczył, że zdał egzamin, ale nie odebrał dokumentu, co jest równoznaczne z tym, że nie posiada jeszcze uprawnień. Teraz nie musi się już spieszyć po odbiór prawa jazdy. Sąd, w przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – podał rzecznik kościańskiej policji.

 

Zarzut i mandaty

 

Mężczyzna usłyszał już zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Został również ukarany mandatami za spowodowanie kolizji oraz kierowanie samochodem bez uprawień.

 

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. 

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie