Proklamuje Rzeszów strefą "wolną od lockdownu"? "To wielka niegospodarność"

Polska
Proklamuje Rzeszów strefą "wolną od lockdownu"? "To wielka niegospodarność"
PAP/Darek Delmanowicz
Zdaniem Brauna, polityka lockdownu jest "nie tylko nieskuteczna, ale jest przeciw skuteczna".

Kandydujący w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa poseł Konfederacji Grzegorz Braun zadeklarował we wtorek podczas konferencji prasowej, że po swojej wygranej ogłosi miasto strefą "wolną od lockdownu".

- Pierwszego dnia mojej prezydentury Rzeszów zostanie proklamowany strefą wolną od lockdownu – mówił Braun.

 

ZOBACZ: Rzeszów. Centrum "Medyk" może zrezygnować ze szczepienia przeciw Covid-19

 

Jak zaznaczył, "za tą proklamacją pójdą praktyczne działania; te które leżą w sferze kompetencji prezydenta miasta".

 

Poseł zapowiedział, że pierwszego dnia po swoim wyborze "wezwie dyrektorów wszystkich szkół i placówek edukacyjnych, opiekuńczych, tych zależnych od miasta, do tego żeby wrócili do normalnej pracy".

 

"Wielka niegospodarność"

 

- To jest przecież wielka niegospodarność, wielkie marnotrawstwo (…), by te obiekty świeciły pustkami. Szkoły, wszystkie obiekty sportowe i rekreacyjne powinny natychmiast wrócić do normalnego funkcjonowania – zauważył.

 

ZOBACZ: Wybory w Rzeszowie. Znamy ostateczną listę kandydatów

 

Braun zamierza także skierować Straż Miejską "do ochrony, do obrony przedsiębiorców, restauratorów, ale także organizatorów innego rodzaju usług, np. siłowni".

 

- Skieruję Straż Miejską, żeby monitorowała sytuacje, żeby uruchomiła gorącą linie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy napotykali by jakieś przykrości, nieprzyjemności i przeszkody w swojej pracy – dodał kandydat.

 

Lockdown przeciw skuteczny?

 

Zdaniem Brauna, polityka lockdownu jest "nie tylko nieskuteczna, ale jest przeciw skuteczna", bo spowodowała - jak mówił - 30-procentowy wzrost samobójstw wśród dzieci i młodzieży, więcej o 100 tys. zgonów oraz "w pierwszym kwartale tego roku rekordową liczbę upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw".

 

ZOBACZ: Grzegorz Braun zapowiada powstanie Karpackiej Dywizji Wojska Polskiego w Rzeszowie

 

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory odbędą się 9 maja.

 

Chęć kandydowania - oprócz Brauna - zgłosili m.in. popierana przez Prawo i Sprawiedliwość, rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacki Ewa Leniart; proponowany i konsekwentnie wspierany w trakcie kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek - popierają go m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie