Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym

Świat
Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym
wikimedia/Mil.ru
Przećwiczono "odpieranie ataku środków ataku powietrznego z użyciem aktywnych przeszkód radioelektronicznych i umownym wykorzystaniem środków obrony przeciwlotniczej"

Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych wzięło udział w manewrach wojskowych na Morzu Czarnym – poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na komunikat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

W manewrach uczestniczyło też lotnictwo Południowego Okręgu Wojskowego - samoloty szturmowe Su-25SM3 oraz jednostki obrony przeciwlotniczej.

 

ZOBACZ: Ukraina uznała dyplomatę z ambasady Rosji w Kijowie za persona non grata

 

"Wcześniej ponad 50 samolotów Południowego Okręgu Wojskowego przemieszczono na Krym" – podano w komunikacie.

 

Jak podkreślił sztab Floty, były to planowe manewry, przeprowadzone zgodnie z planem kontrolnego sprawdzenia Floty Czarnomorskiej w ramach sprawdzenia Południowego Okręgu Wojskowego.

 

Co przećwiczono?

 

Przećwiczono "odpieranie ataku środków ataku powietrznego z użyciem aktywnych przeszkód radioelektronicznych i umownym wykorzystaniem środków obrony przeciwlotniczej". Z kolei trzy eskadry samolotów szturmowych przetrenowały m.in. obieranie kursu bojowego i umowne użycie broni rakietowej.

 

ZOBACZ: Ukraina szykuje się na wojnę? Możliwy "stan specjalny" podczas ćwiczeń

 

Rosja wprowadziła od 20 do 24 kwietnia tymczasowe ograniczenia lotów nad częścią Krymu i Morza Czarnego, gdyż "region ten jest czasowo niebezpieczny dla ruchu statków powietrznych" – wynika z międzynarodowej informacji dla pilotów NOTAM.

 

Rosja zapowiedziała wcześniej, że od 24 kwietnia do 31 października zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojskowych i jednostek obcych państw.

 

Obszar wokół Krymu

 

Chodzi o obszary wzdłuż wybrzeży anektowanego Krymu. Rosja uważa je za swoje wody terytorialne, ale kraje zachodnie i Ukraina nie uznają dokonanej przez Rosję w 2014 r. aneksji.

 

ZOBACZ: Ukraina w NATO? "To jest scenariusz realny"

 

Służby prasowe Floty podały w sobotę, że 15 jednostek rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej przepłynęło przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Czarne. W grupie tej były kutry artyleryjskie, jednostki desantowe i pomocnicze. Zapowiedziano, że załogi tych okrętów wezmą udział wraz z siłami Floty Czarnomorskiej w ćwiczeniach morskich.

 

Przemieszczanie sił rosyjskich zbiegło się z napięciem wokół ukraińskiego Donbasu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie