Ponad 18 tys. zaginięć wśród uchodźców. Co stało się z dziećmi i nastolatkami?

Świat
Ponad 18 tys. zaginięć wśród uchodźców. Co stało się z dziećmi i nastolatkami?
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
W latach 2018-2020 odnotowano ponad 18 tys. zaginięć dzieci i nastolatków wśród uchodźców w Europie

W latach 2018-2020 zaginęło ponad 18 tys. dzieci i nastolatków, należących do grona uchodźców. Młodzi ludzie przebywali w Europie bez dorosłych. Większość osób będących pod ochroną państwa, która zniknęła bez śladu, pochodzi z krajów takich jak: Maroko, Algieria i Erytrea.

Z danych wynika, że w latach 2018-2020 w Europie zgłoszono łącznie 18 292 takich przypadków. Informacje pochodzą z ośrodka badań "Lost in Europe".

 

ZOBACZ: Były włoski wicepremier będzie sądzony. Za niewpuszczenie imigrantów

 

Materiały zostały przedstawione przez niemieckiego nadawcę radiowo-telewizyjnego RBB, brytyjski "The Guardian" oraz holenderskiego nadawcę VPRO. Zagraniczne media powołały się na wspólną analizę. Przedstawione dane RBB określił jako przybliżone.

 

Krytyka ws. sytuacji dzieci i młodzieży 

Po ujawnieniu danych dotyczących dzieci i młodzieży, pojawiły się głosy krytyczne ws. opisanej sytuacji. Wśród oceniających ten problem znalazł się Holger Hofmann, zarządzający Niemiecką Organizacją Pomocy Dzieciom.

 

ZOBACZ: Kiedy znika dziecko. "Istotna jest każda sekunda"

 

"Fakt, że Federalny Urząd Kryminalny w wielu miejscach nie ma dokładnych informacji o liczbie zaginionych dzieci i młodych z grupy uchodźców to skandal" - podkreślił Hofmann.

Niektóre kraje nie gromadzą danych...

W samych Niemczech według Federalnego Urzędu Kryminalnego między 2018 a 2020 rokiem zaginęło 7806 osób - z czego 7082 zostało odnalezionych, jednak los 724 nadal jest nieznany. W Polsce takich przypadków jest 62 - podaje serwis tagesschau.de.

 

Zagraniczne media zaznaczają, że są również kraje, które nie prowadzą rejestru pozbawionych opieki uchodźców w grupie wiekowej dzieci i nastolatków. Do tych państw należą: Francja, Dania oraz Rumunia.

 

ZOBACZ: 50 tys. osób musiało uciekać. Spłonął obóz dla uchodźców

 

Natomiast Bułgaria nie dzieli w swoich rejestrach młodych osób na tych przybywających do Europy bez opieki i tych, którzy są z rodzinami. 

 

Ylva Johansson, unijna komisarz ds. wewnętrznych odpowiedzialna za kwestie uchodźców, przedstawiła swoje stanowisko ws. wspomnianego problemu. "Komisja zasygnalizowała już państwom członkowskim, że powinny zrobić więcej, aby zapobiec zaginięciom dzieci" - przekazał rzecznik Johansson. Jak dodał, chodzi również o "lepsze gromadzenie danych".

ms/sgo//Tagesschau/Der Tagesspiegel
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie