"Mamy najgorsze finansowanie w Europie". Polacy bez dostępu do nowoczesnych terapii onkologicznych

Polska
"Mamy najgorsze finansowanie w Europie". Polacy bez dostępu do nowoczesnych terapii onkologicznych
Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków

Ponad połowa terapii onkologicznych, tzw. szytych na miarę, dostępnych w UE, nie jest osiągalna dla polskiego pacjenta – powiedział we wtorek na konferencji "Onkologia 2021 – perspektywy" prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder.

Dr Meder wskazał, że najbardziej skuteczne leczenie nowotworów jest szyte na miarę, czyli dobrane indywidualnie do danego pacjenta lekiem, w indywidualnie dostosowanej dawce i w czasie odpowiednim dla chorego. I takie nie jest często w Polsce dostępne. Również nie wszystkie leki wykorzystywane w UE w terapiach nowotworowych są w Polsce osiągalne, chociaż zwiększył się w naszym kraju arsenał terapii.

 

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Jak wynika z badań, aż 70 proc. ludzi w Polsce wciąż zbyt późno zgłasza się do onkologa.

 

ZOBACZ: Kobieta zmarła na schodach szpitala. "Tak to bywa, nic wam na to nie poradzę"

 

- Dążymy do tego, żeby nowotwory były wykrywane szybko i pacjent miał wykonany w porę zabieg. Przydatne są nie tylko innowacyjne terapie, ale również nadal tradycyjne metody leczenia nowotworów, oparte na chirurgii, chemioterapii i radioterapii – powiedział.

Nierówny dostęp do specjalistów

Kluczowa jego zdaniem jest równa dostępność wszystkich chorych onkologicznie do leczenia.

 

- Do tej pory nie mamy w pełni rozwiniętego systemu organizacyjnego umożliwiającego jednakowy dostęp do konsultacji i leczenia wszystkich, niezależnie od kodu pocztowego – powiedział.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Onkologia w czasie pandemii. Ogromny spadek liczby wykonywanych badań

 

Dr. Meder odniósł się do problemu e-wizyt, które w dobie pandemii stały się powszechne, ale często są niewystarczające w postawieniu właściwej diagnozy, bo "pozbawiają lekarza możliwości zbadania pacjenta". Dlatego szczególnie ważna w tym okresie jest, jego zdaniem, czujność onkologiczna dotycząca nie tylko lekarzy, ale też pacjentów. Polega ona na obserwowaniu się i zgłaszaniu nietypowych objawów, które pojawiły się i nie mijają samoistnie po 2-3 tygodniach.

"Mamy najgorsze finansowanie w Europie"

Zwrócił uwagę na kwestię finansowania leczenia onkologicznego i konieczność zwiększenia nakładów na leczenie.

 

- Mamy najgorsze finansowanie w Europie i dlatego nasze wyniki odbiegają od europejskich o 10, a nawet 15 pkt. procentowych w kryteriach przeżyć pięcio– i wieloletnich – powiedział.

 

ZOBACZ: Centrum Onkologii wstrzymuje pracę bloku operacyjnego. Personel na kwarantannie

 

Wskazał, że sytuacja w Polsce się zmieni, kiedy w 2022 r. zacznie działać Krajowa Sieć Onkologiczna.

 

- Narodowa Stratega Onkologiczna na lata 2020-2030 została zapisana w ustawie i zostały zagwarantowane na nią środki – 5,1 mld zł, które pozwolą zrealizować tę strategię – powiedział.

Europejski Plan Walki z Rakiem

Wsparciem dla polskiej strategii walki z nowotworami będzie niedawno utworzony Europejski Plan Walki z Rakiem, którego celem jest zapewnienie kompleksowej ścieżki opieki nad pacjentem onkologicznym. Plan obejmuje cztery obszary działania: profilaktykę, wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie, a także podniesienie jakości życia pacjentom chorym onkologicznie.

 

Nowy program UE dla zdrowia zapewnią państwom członkowskim wsparcie finansowe w wysokości 4 mld euro na rzecz wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i zwiększenia ich zdolności do walki z rakiem.

 

ZOBACZ: Wirus obezwładnia onkologię. "Sytuacja chorych na raka stała się wyjątkowo dramatyczna"

 

Podczas konferencji, zorganizowanej przez Health Project Management na temat najnowszych metod leczenia, wypowiadali się hematoonkolodzy, ginekolodzy, a także lekarze zajmujący się leczeniem nowotworów układu pokarmowego, płuc i skóry.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie