Charles Michel: udało się wynegocjować porozumienie, które zakończy kryzys w Gruzji

Świat
Charles Michel: udało się wynegocjować porozumienie, które zakończy kryzys w Gruzji
PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w poniedziałek na Twitterzez, że udało się wynegocjować porozumienie w sprawie zakończenia kryzysu politycznego w Gruzji, nie podał jednak żadnych szczegółów.

"Porozumienie w Gruzji… Gratuluję przywódcom politycznym podpisania porozumienia, które pozwala na wyjście z obecnego kryzysu. Stawianie na pierwszym miejscu interesu społeczeństwa pozwala zwyciężyć demokracji" - napisał Michel.

 

Gruzja od kilku miesięcy znajduje się w kryzysie politycznym, odkąd partia Gruzińskie Marzenie wygrała wybory parlamentarne w październiku ubiegłego roku, ale opozycja orzekła, że głosowanie zostało sfałszowane i odrzuciła jego wynik.

 

23 lutego policja zatrzymała w Tbilisi lidera opozycji Nikanora Melię, przewodniczącego partii Zjednoczony Ruch Narodowy (UNM), po szturmie na jego biura i starciach z jego zwolennikami.

 

Lider opozycji oskarżony o podżeganie do przemocy

 

Melia jest oskarżony o podżeganie do przemocy podczas antyrządowych protestów ulicznych w czerwcu 2019 roku; on sam zarzut ten odrzuca jako umotywowany politycznie.

 

ZOBACZ: Gruzja. Lider opozycji zatrzymany przez policję. Zabarykadował się w swoim biurze

 

Do zatrzymania Melii doszło kilka dni po rezygnacji premiera Giorgiego Gacharii, który był przeciwny decyzji sądu z 17 lutego dotyczącej aresztowania lidera opozycji.

 

Sąd w Tbilisi nakazał aresztowanie Melii jako zmianę środka zapobiegawczego, ponieważ miał on nie wnieść kaucji stanowiącej równowartość około 12 tys. dolarów, zasądzonej w związku ze sprawą dotyczącą protestów opozycji i próby szturmu parlamentu w 2019 roku. Podjęta 18 lutego pierwsza próba wyegzekwowania decyzji sądu była nieudana ze względu na opór zwolenników opozycji.

 

W ramach postępowania karnego w sprawie szturmu na parlament Melia był już raz obciążony kaucją i zobowiązany do noszenia bransolety elektronicznej, którą jednak zerwał podczas jesiennych protestów po ogłoszeniu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych Gruzińskiego Marzenia.

 

Zwolennicy opozycji wyszli w ostatnich tygodniach na ulice, żądając uwolnienia Melii i wzywając do nowych wyborów parlamentarnych.

Sytuacja na wschodniej Ukrainie

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w poniedziałek podczas podpisania porozumienia politycznego w Gruzji, że jest ono ważne w kontekście wydarzeń w regionie.

 

- Obecnie gromadzenie się sił zbrojnych wzdłuż granic Ukrainy i na nielegalnie zaanektowanym Krymie budzi głębokie zaniepokojenie - podkreślił.

 

Michel we wtorek udaje się do Tbilisi, aby bezpośrednio spotkać się ze stronami porozumienia politycznego i "wzmocnić więzi między Gruzją a Europą".

 

W poniedziałek wieczorem, rozmawiając z gruzińskimi politykami, podkreślił, że nowy rozdział, który otworzyła Gruzja, jest szczególnie ważny w trudnym kontekście regionalnym.

 

- Region stoi przed wieloma wyzwaniami, o czym boleśnie przypomniała nam wojna w Górskim Karabachu w zeszłym roku. Obecnie gromadzenie się sił zbrojnych wzdłuż granic Ukrainy i na nielegalnie zaanektowanym Krymie budzi głębokie zaniepokojenie. Sposób, w jaki dziś poradziliście sobie z impasem, jest szczególnie ważny w tym kontekście regionalnym. To prawdziwie europejski sposób rozwiązania kryzysu - zaznaczył, zwracając się do polityków gruzińskich.

 

Jak dodał, porozumienie "nie jest linią mety". - Jest punktem wyjścia dla waszej pracy na rzecz konsolidacji demokracji w Gruzji i kontynuowania drogi Gruzji w kierunku jej euroatlantyckiej przyszłości. Bardziej niż kiedykolwiek jestem przekonany, że obywatele Gruzji liczą na was, że skupicie się na pilnych wyzwaniach stojących przed Gruzją - w gospodarce, pandemii Covid-19 i jej zakończeniu, reformach w sferze praworządności i sądownictwie, a także wyzwaniach regionalnych - zaznaczył.

 

1 marca Michel spotkał się z gruzińskimi politykami w Tbilisi. Wezwał ich do wznowienia dialogu politycznego i odłożenia na bok politycznego impasu. Powołał też osobistego wysłannika, Christiana Danielssona, który dwukrotnie odwiedził Gruzję mediując między stronami.

 

 

 

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie