Stan Nawalnego "bliski krytycznego". Apel o pomoc lekarską dla opozycjonisty

Świat
Stan Nawalnego "bliski krytycznego". Apel o pomoc lekarską dla opozycjonisty
Instagram/ Navalny
Aleksiej Nawalny

Deputowani kilku zgromadzeń ustawodawczych w regionach Rosji podpisali się pod listem otwartym do prezydenta Władimira Putina z żądaniem dopuszczenia lekarza do uwięzionego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - podał w niedzielę niezależny portal Meduza.

Stan zdrowia Nawalnego zagraża jego życia, a mimo to nie są podejmowane żadne działania w celu udzielenia mu pomocy lekarskiej - wskazali deputowani. Oświadczyli, że uważają to za próbę zamachu na polityka, której motywem jest nienawiść wobec osoby i poglądów politycznych Nawalnego.

 

ZOBACZ: Nawalny z kaszlem i gorączką w szpitalu. "Gruźlica u więźniów"

 

Autorzy listu zażądali także uwolnienia wszystkich więźniów politycznych w Rosji i zrewidowania wszystkich wyroków w procesach umotywowanych politycznie.

 

 

Również córka Nawalnego - Daria, poprosiła o dopuszczenie lekarzy do jej ojca, o czym poinformowała na swoim koncie na Twitterze.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Алексей Навальный (@navalny)

 

Unia Europejska oznajmiła w niedzielę, że jest "głęboko zaniepokojona" stanem zdrowia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, prowadzącego strajk głodowy w obozie karnym, w którym odbywa wyrok. Wezwała do jego "natychmiastowego i bezwarunkowego" uwolnienia.

 

Stanowisko UE przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zaapelował on do Rosji o umożliwienie Nawalnemu natychmiastowego dostępu "do lekarzy, którym ufa". Podkreślił, że to "rosyjskie władze są odpowiedzialne za jego bezpieczeństwo i zdrowie".

Lekarze opozycjonisty apelują  

Lekarze, u których wcześniej leczył się Nawalny, zwrócili się w czwartek z listem otwartym do władz więziennych, prosząc o dopuszczenie ich do opozycjonisty. Medycy wskazali, że wyniki analiz lekarskich Nawalnego mocno się pogorszyły, co świadczy o tym, że stan ich pacjenta zbliża się do krytycznego.

 

ZOBACZ: Adwokat: Nawalny ma przepukliny kręgosłupa, traci czucie w rękach

 

Na problemy ze zdrowiem w areszcie i potem w kolonii karnej Nawalny skarży się od lutego, a jego współpracownicy poinformowali o tym w marcu. Opozycjonista zażądał dopuszczenia do niego lekarza spoza kolonii karnej, a wobec odmowy ogłosił pod koniec marca głodówkę.

 

Protesty w obronie Nawalnego 

 

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego ogłosili w niedzielę, że 21 kwietnia odbędą się w Rosji masowe protesty w obronie uwięzionego opozycjonisty. Tego samego dnia prezydent Władimir Putin ma wystąpić z orędziem przed rosyjskimi parlamentarzystami.

 

Demonstracje w obronie Nawalnego odbędą się na centralnych placach w miastach Rosji, o godz. 19 czasu lokalnego - poinformowali współpracownicy opozycjonisty: Leonid Wołkow i Iwan Żdanow. Wcześniej zapowiadali, że zwołają demonstracje w Rosji, gdy chęć udziału w nich wyrazi co najmniej 500 tys. osób.

 

Żdanow oznajmił jednak w niedzielę, że nie będą czekać, aż tyle osób zgłosi swój udział, ponieważ "wydarzenia rozwijają się zbyt szybko". Dotąd udział w protestach zadeklarowało 457 tys. osób.

ms/laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie