Sąd przywrócił do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna

Polska
Sąd przywrócił do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna
Polsat News
Sędzia Paweł Juszczyszyn

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zadecydował o przywróceniu do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna - poinformował pełnomocnik sędziego Michał Romanowski. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki przekazał, że w poniedziałek sędzia Juszczyszyn nie będzie wykonywał obowiązków.

- Postanowienie w całości uwzględnia wniosek, który w imieniu pana sędziego Juszczyszyna złożyłem do sądu, o nakazanie natychmiastowego przywrócenia go do orzekania - powiedział w piątek pełnomocnik olsztyńskiego sędziego.

 

ZOBACZ: Do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek o przymusowe doprowadzenie sędziego Tulei do prokuratury

 

We wniosku znalazło się "powołanie na argument, że podstawa odmowy dopuszczenia pana sędziego, którą jest uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, jest podstawą nieistniejąca ze względu na zakwestionowanie tej izby jako organu sądowego, co przewija się w orzecznictwie TSUE i sądów krajowych".

 

- Sąd tę argumentację podzielił - podkreślił mec. Michał Romanowski.

 

Pełnomocnik zaznaczył, że do rozpoznania sprawy wyznaczony został skład trzyosobowy, ze względu na precedensowy charakter. - To jest rzeczywiście precedensowe, bo to jest sprawa cywilna. Zwykle tego typu sprawy są rozpatrywane w składzie jednoosobowym - powiedział adwokat.

 

"Sędzia Juszczyszyn w poniedziałek wraca do pracy"

 

- Postanowienie jest skuteczne z chwilą wydania, czyli prezes Sądu Rejonowego ma obowiązek pod rygorem grzywny do miliona złotych, nakładanej osobiście na niego, dopuścić pana sędziego natychmiast do orzekania. Pan sędzia Juszczyszyn w poniedziałek wraca do pracy - dodał w rozmowie z PAP.

 

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia poinformowało w piątek w mediach społecznościowych, że sędzia Paweł Juszczyszyn, zgodnie z decyzją Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, "musi zostać przywrócony do pracy". Stowarzyszenie powołało się na informacje przekazane TVN24 przez Romanowskiego.

 

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki powiedział PAP, że w pierwszej kolejności poczeka na doręczenie odpisu postanowienia sądu w Bydgoszczy i dopiero będzie podejmował finalną decyzję.

 

"Nie będzie miał przydziału spraw i nie będzie wykonywał obowiązków"

 

- Oczywiście kwestie ustrojowe takie jak dopuszczenie do orzekania sędziego nie podlegają zabezpieczeniu cywilnemu. Stoję więc na stanowisku, że nie mogę dopuścić pana sędziego do orzekania. Pan sędzia Juszczyszyn nie będzie w poniedziałek sądził, nie będzie miał przydziału spraw i nie będzie wykonywał obowiązków - dodał sędzia Nawacki.

 

ZOBACZ: Bodnar: na razie nie przewiduję wejścia do polityki

 

Rzecznik sądu okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski powiedział PAP, że orzeczenie mające rygor natychmiastowej wykonalności oznacza, że w poniedziałek pracodawca musi dopuścić sędziego Pawła Juszczyszyna do pracy w sądzie rejonowym w Olsztynie.

 

- Aczkolwiek prezesowi sądu Maciejowi Nawackiemu przysługuje zażalenie na tę decyzję. Natomiast zażalenie nie wstrzymuje rygoru natychmiastowej wykonalności - wskazał sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

 

Nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do KRS

 

Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

 

Sędzia ten został odsunięty od orzekania w związku z rozpatrywaną przez niego sprawą. Juszczyszyn rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

 

17 marca mec. Romanowski poinformował PAP, że złożył w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o nakazanie prezesowi tego sądu Maciejowi Nawackiemu natychmiastowego dopuszczenia sędziego Juszczyszyna do orzekania.

 

Jak podkreślono, przedmiotem zabezpieczenia w tej sprawie jest roszczenie o ustalenie, że sędziemu Juszczyszynowi przysługują wszystkie prawa i obowiązki służbowe oraz roszczenie o nakazanie dopuszczenia do orzekania tego sędziego.

 

We wniosku Romanowski argumentował, że uchwała Izby Dyscyplinarnej zawieszająca sędziego Juszczyszyna jest orzeczeniem nieistniejącym i nie stanowi podstawy dla odmowy dopuszczenia tego sędziego do wykonywania obowiązków.

 

"Decyzją sądu okręgowego w Olsztynie sprawa o nakazanie dopuszczenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania została przekazana do rozpoznania sądowi rejonowemu w Bydgoszczy" - poinformował w czwartek 25 marca rzecznik sądu okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

jo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie