Policjant zastrzelił 13-latka. Policja publikuje nagranie z miejsca tragedii

Świat
Policjant zastrzelił 13-latka. Policja publikuje nagranie z miejsca tragedii
PAP/EPA/CIVILIAN OFFICE OF POLICE ACCOUNTABILITY / HANDOUT
Informacje o postrzale oraz dane Adama Toledo zostały podane opinii publicznej przez policję kilka dni po wydarzeniu

Policja w Chicago opublikowała nagranie pochodzące z kamery funkcjonariusza, który przed dwoma tygodniami zastrzelił trzynastolatka. Patrol ścigał podejrzanych o użycie broni. Na nagraniu słychać, jak policjant krzyczy "zatrzymaj się natychmiast" i "pokaż ręce". Kiedy trzynastolatek spełnia żądanie, pada strzał. Wcześniej policja twierdziła, że Adam Toledo miał w ręce pistolet.

Na nagraniu słychać, jak policjant krzyczy "zatrzymaj się natychmiast" i "pokaż ręce". Kiedy trzynastolatek spełnia żądanie, pada strzał. Wcześniej policja twierdziła, że Adam Toledo miał w ręce pistolet.

 

Z opublikowanego nagrania z kamery policyjnej, jaką miał przy kamizelce funkcjonariusz, wynika, że 13-latek nie trzymał w ręce broni. Nastolatek był ściągany przez jednego z funkcjonariuszy 29 marca. W następstwie publikacji wideo, w mieście rozpoczęły się protesty i wystąpienia przeciw brutalności policji. 

 

 

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot, wezwała uczestników do zachowania spokoju. Policyjne nagranie określiła jako "niezwykle trudne do obejrzenia, szczególnie pod koniec". - Zawiedliśmy Adama - powiedziała. 

 

Strzał z bliskiej odległości 

 

W czasie strzelaniny Toledo był z 21-latkiem, któremu policja postawiła zarzuty w związku ze zdarzaniami z początku kwietnia, kiedy postrzelono 13-latka. 

 

Uciekający chłopiec zostaje postrzelony w klatkę piersiową przez funkcjonariusza z bliskiej odległości. Policjant, który strzelał do nastolatka, to - jak informuje "The Guardian" - Eric Stillman, 34-letni biały mężczyzna, pracujący w chicagowskiej policji od sierpnia 2015 roku.

 

ZOBACZ: USA: 13-latek zastrzelony przez policjanta

 

- Chcę jeszcze raz poprosić, aby wszyscy, którzy są teraz zbulwersowani nagraniem, pomyśleli przede wszystkim o Adamie Toledo, o tym, co jego rodzina przeżywa każdego dnia, odkąd dowiedziała się o jego śmierci - powiedziała Lightfoot na konferencji prasowej. 

 

 

Informacje o postrzale oraz dane Adama Toledo zostały podane opinii publicznej przez policję kilka dni po wydarzeniu. Elizabeth Toledo, matka 13-letniego Adama, została powiadomiona o jego śmierci dopiero dwa dni po strzelaninie. Wcześniej myślała, że jej syn zaginął.

 

Protesty przeciw brutalności 

 

To kolejne zdarzenie, które wywołało protesty przeciw policyjnym metodom. Pięć dni temu w Minneapolis policjantka zastrzeliła Afroamerykanina. Twierdzi, że użyła pomyłkowo pistoletu zamiast paralizatora. Została w środę w środę aresztowana pod zarzutem zabójstwa drugiego stopnia. 

 

W Minneapolis trwa proces policjanta, który w ubiegłym roku udusił Afroamerykanina Georga Floyda. Jego śmierć wywołała największe od lat protesty przeciw brutalności i systemowemu rasizmowi w policji.

laf/grz/The Guardian/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie