Naukowcy: zakrzepy są znacznie częstsze po zakażeniu niż po szczepieniu

Polska
Naukowcy: zakrzepy są znacznie częstsze po zakażeniu niż po szczepieniu
PAP/EPA/LUCA ZENNARO
Są dane na temat zakrzepów po Pfizerze i Modernie

Badanie naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugeruje, że ryzyko wystąpienia poważnego skrzepu krwi w mózgu jest 10 razy wyższe u zakażonych koronawirusem niż u tych, którzy otrzymują szczepionkę.

Naukowcy z Oksfordu twierdzą, że ich badania powinny uspokoić wszystkich tych, którzy obawiali się, że szczepionka przeciw COVID-19 zwiększy ryzyko wystąpienia u nich zakrzepicy - podaje BBC News.

 

Badanie było przeprowadzone na osobach, które otrzymały szczepionkę Pfizera lub Moderny. Przeanalizowano 81 milionów kart pacjentów z USA, pod kątem zaobserwowania u nich zakrzepicy zatok żylnych mózgu (CVST) w ciągu dwóch tygodni od zdiagnozowania koronawirusa oraz w ciągu dwóch tygodni od podania pierwszej dawki szczepionki.

 

Okazuje się, że zakrzepy są znacznie rzadsze po szczepieniu niż po zakażeniu.

 

Cały artykuł na stronie Interii

 

Naukowcy podkreślają, że ich badanie jest nadal w toku i należy je interpretować ostrożnie, ponieważ trudno jest z całą pewnością obliczyć, jak powszechne są CVST w ogólnej populacji.

 

Z badań wynika również, że skrzepy były częstsze u osób, które miały już chorobę sercowo-naczyniową, a także, że 80 proc. osób, u których wystąpiły zakrzepy, przeżywa. Dowiadujemy się z nich również, że przypadki zakrzepicy zaobserwowano u osób poniżej 30. roku życia, co wskazuje, że nie są one odporne na poważne komplikacje związane z koronawirusem.

 

Szacuje się, że CVST wystąpiły u około czterech na milion osób, które otrzymały szczepionkę mRNA - taką jak szczepionka Pfizera lub Moderny.

zdr/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie