PSL, Gowin i konserwatyści z PO? Zgorzelski zapowiada Chadecję Polską

Polska
PSL, Gowin i konserwatyści z PO? Zgorzelski zapowiada Chadecję Polską
PAP/Wojciech Olkuśnik
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska - PSL)

Jarosław Gowin wie, że na listach PiS-u go nie będzie; obniża się sprawność rządzenia PiS, trzeba to wykorzystać na wzmocnienie projektu pod nazwą Chadecja Polska – powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska - PSL) w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Pytany, "jaki jest pomysł PSL-u na to, co dalej w polskiej polityce", wicemarszałek Sejmu odparł: "Jeżeli będzie scenariusz z wyborami w 2023 roku, to będziemy świadkami coraz większego upadku rządu »całkowicie pokłóconej prawicy«".

 

- Już z teorii zarządzania wiadomo, że partia, organizacja, która zajmuje się sama sobą, nie jest w stanie rozwiązywać problemów obywateli. Ewidentnie obniża się sprawność rządzenia PiS. Ten czas trzeba będzie wykorzystać na wzmocnienie projektu, który roboczo nazywamy Chadecja Polska, składającego się z Koalicji Polskiej, konserwatystów bliskich Platformie Obywatelskiej – którzy w momencie ewidentnego przesunięcia się tej partii na lewo są z niej wypychani – oraz środowiska Jarosława Gowina, z którym mamy dobre relacje - powiedział.

 

ZOBACZ: Gowin: zarzuty wobec prof. Maksymowicza uważam za nieprawdziwe

 

"Przestrzeń dla zdroworozsądkowej, konserwatywnej partii"

 

Jak przyznał, "coraz więcej rozmów odbywam także z parlamentarzystami PiS-u rozczarowanymi ciągłymi kłótniami". Według niego, "taka reprezentacja w kolejnych badaniach daje poparcie 12–15 proc.". - Więc jest przestrzeń dla zdroworozsądkowej, centroprawicowej, konserwatywnej partii - przekonywał Zgorzelski.

 

Na uwagę, że jest tak przy założeniu, że lider Porozumienia odejdzie ze Zjednoczonej Prawicy, sekretarz PSL powiedział: "Jarosław Gowin wie – i to nie na sto procent, ale na tysiąc – że na listach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości go nie będzie".

 

- Mając tę wiedzę, postępuje sprytnie politycznie, trwając w rządzie pokłóconej prawicy, dlatego że czerpie z tego określone korzyści – zarówno polityczne, jak i ekonomiczne. Zdziwiłbym się, gdyby teraz wyszedł, nie mając pewności, że będą wybory. Bo po co? Jest pragmatycznym politykiem i niejednokrotnie pokazał, że potrafi wytrzymać ciosy, jak w maju zeszłego roku czy teraz, kiedy de facto z sytuacji rozebrania mu partii wyszedł zwycięsko, acz poobijany - mówił Zgorzelski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". 

zdr//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie