"Erozja praworządności". Holenderski minister Stef Blok o Polsce

Świat
"Erozja praworządności". Holenderski minister Stef Blok o Polsce
government.nl/Arenda Oomen
Szef holenderskiego MSZ poinformował, jak jego kraj wspiera "społeczeństwo obywatelskie" w Polsce

Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok jest zaniepokojony "erozją praworządności" w Polsce. Według szefa holenderskiej dyplomacji jego kraj za pośrednictwem ambasady w Warszawie "wspiera jakościowe dziennikarstwo śledcze".

Minister Blok, odpowiadając na pytania posła socjalliberalnej D66 Maartena Groothuizena z 9 marca br., nie szczędził krytycznych uwag pod adresem Polski.

 

Z odpowiedzi udzielonej parlamentarzyście wynika, że minister jest zaniepokojony "erozją praworządności" w Polsce. Blok poinformował, że rząd za pośrednictwem swojej ambasady w Warszawie "zapewnia wsparcie organizacjom społecznym, które działają, aby chronić i promować funkcjonowanie praworządności".

 

ZOBACZ: Małżeństwa mężczyzn trwalsze od tradycyjnych. Dane holenderskiego biura statystycznego

 

"Gabinet podkreśla, że wolna prasa i pluralizm mediów to nierozłączne zasady związane z demokratycznym stanem konstytucyjnym demokratycznego państwa konstytucyjnego" - napisał Blok.

 

"Komisja Europejska nie ma podstaw, by ograniczyć wpływ na media"

 

Zapewnił, że holenderski rząd widzi zagrożenie w Polsce dla wolności prasy, jednak jego zdaniem nasz kraj "wciąż posiada wolne media z publicznymi i komercyjnymi nadawcami".

 

W opinii Bloka, "krajobraz medialny jest jednak silnie spolaryzowany, a te sprzeczności tylko nasiliły się w ostatnich latach". Ponadto Komisji Europejskiej ma brakować "podstaw prawnych, aby ograniczyć wpływ polityczny na media w Polsce".

 

Poseł Groothuizen pytał w swoim piśmie, z jakich narzędzi korzysta Holandia, aby wspierać społeczeństwo obywatelskie w Polsce. Minister odpowiedział, że Niderlandy nie tylko finansują projekty organizacji pozarządowych w Polsce, ale także "wspierane jest jakościowe dziennikarstwo śledcze", a projekty te są finansowane przez Ambasadę Niderlandów w Polsce.

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie