Małżeństwa mężczyzn trwalsze od tradycyjnych. Dane holenderskiego biura statystycznego

Świat
Małżeństwa mężczyzn trwalsze od tradycyjnych. Dane holenderskiego biura statystycznego
Zdj. ilustracyjne/Flickr/thaths
Małżeństwa między mężczyznami są trwalsze od tych między kobietami, ale również od tradycyjnych

Równo 20 lat temu w Holandii zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe. Z tej okazji tamtejsze Centralne Biuro Statystyczne przeanalizowało trwałość takich związków. Jak się okazało małżeństwa dwóch mężczyzn lepiej znoszą próbę czasu niż te tradycyjne.

Holandia była pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci. Stało się to 1 kwietnia 2001 roku. Od 2005 roku pary jednopłciowe mają w tym kraju również możliwość adopcji dzieci.

 

ZOBACZ: "Póki my rządzimy, nikt nam niczego nie narzuci". Kaczyński o gender i LGBT

 

W pierwszym roku z obowiązywania nowego prawa dotyczącego małżeństw jednopłciowych, skorzystało prawie 1,3 tys. mężczyzn i 1,1 tys. kobiet.

 

Na początku 2021 roku w Holandii było już ponad 20 tysięcy małżeństw par homoseksualnych. Ponad 19 tysięcy mężczyzn i prawie 21 tysięcy kobiet jest w formalnym związku z osobą tej samej płci. 

 

Małżeństwa kobiet najmniej trwałe

 

Z okazji 20-lecia obowiązywania tego prawa, holenderskie Centralne Biuro Statystyczne przygotowało analizę trwałości takich związków. 

 

Wynika z niej, że każdego roku rozpada się średnio 400 związków homoseksualnych, a małżeństwa dwóch kobiet są mniej trwałe niż małżeństwa dwóch mężczyzn lub te tradycyjne. 

 

ZOBACZ: Definicja ojca, matki, rodziców i małżeństwa. Projekt resortu sprawiedliwości

 

Blisko 26 proc. małżeństw kobiet, które zawarły związek w 2010 roku, po 10 latach już nie istniało - poinformowali analitycy. Znacznie niższy był w tym okresie odsetek rozwodów wśród par mężczyzn - wyniósł blisko 14 proc.

 

Małżeństwa między mężczyznami okazały się trwalsze nie tylko od tych między kobietami, ale również od tradycyjnych. W ciągu ostatniej dekady w Holandii rozpadło się blisko 16 proc. małżeństw zawieranych między mężczyzną a kobietą.

dk/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie