Wycofanie sił NATO z Afganistanu. Podano datę

Świat
Wycofanie sił NATO z Afganistanu. Podano datę
Twitter/Jens Stoltenberg
"Sojusznicy zdecydowali, że przed 1 maja rozpoczniemy wycofywanie sił misji Resolute Support"

NATO poinformowało w opublikowanym w środę oświadczeniu, że państwa sojusznicze uzgodniły, iż wycofywanie sił Sojuszu z Afganistanu rozpocznie się przed 1 maja.

"Sojusznicy zdecydowali, że przed 1 maja rozpoczniemy wycofywanie sił misji Resolute Support (...)Planujemy zakończyć wycofywanie wszystkich sił USA i misji Resolute Support w ciągu kilku miesięcy" - przekazano w komunikacie po wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych i obrony państw NATO.

 

"Każdy atak talibanu na oddziały Sojuszu w czasie ich wycofywania spotka się z energiczną odpowiedzią" - uprzedziło NATO w komunikacie.

 

Napisano w nim też, że Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać proces pokojowy w Afganistanie i z zadowoleniem przyjmuje konferencję pokojową w Stambule, która ma odbyć się w dniach 24 kwietnia-4 maja i "może być okazją do przyspieszenia tego procesu".

 

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w środę, że wojska USA opuszczą Afganistan do 11 września, tj. przed 20. rocznicą ataków na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon.

 

W Afganistanie przebywa ok. 7000 żołnierzy spoza USA, głównie z krajów NATO, ale także z Australii, Nowej Zelandii i Gruzji. Siły amerykańskie liczą 2500 żołnierzy. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie