Biden o wycofaniu wojsk z Afganistanu. Zmienia warunki Trumpa

Świat
Biden o wycofaniu wojsk z Afganistanu. Zmienia warunki Trumpa
Afghanistan Matters / CC-by-SA / Commons
Biden poinformował, że wycofanie wojsk zależy od wypełniania warunków umowy

Prezydent Joe Biden podjął decyzję o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu do 11 września tego roku - podały we wtorek agencje Reuters i AFP, powołując się na anonimowe źródła, zaznajomione ze sprawą. W dniu tym przypada 20. rocznica ataków Al-Kaidy na Stany Zjednoczone.

Wobec niestabilnej sytuacji w Afganistanie należy się spodziewać przedłużenia sojuszniczej misji w tym kraju, Polska utrzyma wtedy swój kontyngent – powiedział we wtorek wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Wycofanie "na pewnych zasadach"

Wycofanie żołnierzy - jak podkreślają źródła - będzie jednak oparte na pewnych zasadach, zgodnie z którymi zagwarantowane musi być bezpieczeństwo obywateli Afganistanu i ich prawa człowieka.

 

Według Reutersa sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister obrony tego kraju Lloyd Austin przedstawią tę decyzję sojusznikom z NATO w środę w Brukseli. Niewykluczone, że Biden również publicznie ogłosi swoje postanowienie.

 

ZOBACZ: Sekretarz stanu USA zapewnia o poparciu dla Ukrainy. Rosyjskie MSZ: odpowiemy na wzmacnianie NATO

 

Decyzja amerykańskiego prezydenta oznaczałaby odejście od terminu 1 maja, który na wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu wyznaczył jego poprzednik Donald Trump. W opinii Bidena, wyniki rozmów pokojowych między rządem afgańskim a talibami nie są  zadowalające.

"W najbliższych dniach czeka nas decyzja"

Również wiceszef polskiego MON przedstawił we wtorek senackiej komisji obrony informację na temat udziału polskich sił zbrojnych w misjach poza granicami kraju; poinformował też o stanie szczepień w kontyngentach.

 

Jak powiedział, w ubiegłym roku polskie siły zbrojne utrzymywały na misjach ok. 3000 żołnierzy i ten poziom zostanie utrzymany w roku bieżącym; na funkcjonowanie kontyngentów wojskowych za granicą zarezerwowano w tegorocznym budżecie blisko 407 mln zł.

 

- W najbliższych dniach czeka nas decyzja dotycząca dalszej obecności sił sojuszniczych w Afganistanie – mówił Skurkiewicz.

 

Przypomniał, że zgodnie z porozumieniem pokojowym z 2020 r. siły międzynarodowe miały wyjść z Afganistanu do końca kwietnia 2021, jednak z powodu niezadowalającej sytuacji i łamania ustaleń przez talibów "należy się spodziewać, że w najbliższych dniach sojusznicy podejmą decyzję o utrzymaniu misji w Afganistanie na kolejne miesiące". Zapewnił, że w takim przypadku Polska utrzyma swój kontyngent doradczo-szkoleniowy.

Polska obecnie w 9 misjach

Obecnie polskie wojsko uczestniczy w dziewięciu misjach. W składzie sił NATO polscy żołnierze służą w Afganistanie (misja Resolute Support), w misji KFOR w Kosowie, na Łotwie w składzie wielonarodowego batalionu wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) sojuszników na wschodniej flance i w siłach dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) w Rumunii.

 

Pod flagą UE Polacy służą w Bośni i Hercegowinie, w misji Irini we Włoszech i w Republice Środkowoafrykańskiej.

 

Wiceszef MON przypomniał, że Polska po 10 latach przerwy wróciła do misji ONZ, pod auspicjami Organizacji polski kontyngent działa w Libanie.

 

Polska wydzieliła także siły do globalnej koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu i sojuszniczej misji szkoleniowej NATO w Iraku, gdzie PKW liczy maksymalnie 350 osób.

20. rocznica interwencji

W oświadczeniu z zeszłego miesiąca talibowie zagrozili wznowieniem działań wojennych przeciwko obcym wojskom w Afganistanie, jeśli nie zostanie dotrzymany termin 1 maja. W odpowiedzi strona amerykańska zarzuciła talibom, że nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, dotyczących ograniczenia przemocy, a niektórzy mają nadal trwałe powiązania z Al-Kaidą.

 

Interwencja wojskowa USA w Afganistanie rozpoczęła się po atakach 11 września 2001 roku.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie