Niemcy: niektórzy zaszczepieni AstraZeneką powinny przy drugim szczepieniu zmienić preparat

Świat
Niemcy: niektórzy zaszczepieni AstraZeneką powinny przy drugim szczepieniu zmienić preparat
PAP/EPA/Bienvenido Velasco
Preparat AstraZeneca można zastosować do drugiego szczepienia tylko w indywidualnych przypadkach i po indywidualnej analizie ryzyka przeprowadzonej przez lekarza

Osoby w wieku poniżej 60 lat, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca, powinny przejść na inny preparat w drugim szczepieniu, ustalili jednogłośnie ministrowie zdrowia krajów związkowych i federalny minister zdrowia.

"Znalezione rozwiązanie zapewnia dobrą ochronę ludzi" - powiedział we wtorek wieczorem agencji dpa przewodniczący konferencji ministrów zdrowia Klaus Holetschek.

 

Ministrowie postępują zgodnie z zaleceniem Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko) z początku kwietnia. Podczas konsultacji, w których brał również udział szef Stiko Thomas Mertens, stało się jasne, że drugie szczepienie szczepionką mRNA, czyli preparatem firmy BioNTech/Pfizer czy Moderna, jest dobrą podstawą do skutecznej ochrony ludzi - zapewniał Holetschek. "Szczególnie w trzeciej fali".

 

ZOBACZ: "Budzą poważny sprzeciw moralny". Episkopat o szczepionkach AstraZeneca i Johnson&Johnson

 

Preparat AstraZeneca można zastosować do drugiego szczepienia tylko w indywidualnych przypadkach i po indywidualnej analizie ryzyka przeprowadzonej przez lekarza.

 

Podstawy zalecenia

 

Zalecenie opiera się na podejrzeniu zakrzepicy żył mózgowych po szczepieniu preparatem AstraZeneca. Eksperci podejrzewają, że bardzo niskie ryzyko dotyczy głównie osób młodszych. Rządy federalny i stanowe postanowiły ostatnio zezwolić na podawanie preparatu AstraZeneca jedynie osobom powyżej 60 roku życia.

 

Według Federalnego Ministerstwa Zdrowia około 2,2 miliona obywateli w wieku poniżej 60 lat otrzymało już wstępne szczepienie preparatem AstraZeneca w ciągu ostatnich kilku tygodni. 

emi / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie