Nie została RPO, jest szefową ClientEarth. "Chcę stać po stronie najsłabszych"

Polska
Nie została RPO, jest szefową ClientEarth. "Chcę stać po stronie najsłabszych"
Polsat News
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz ubiegała się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej kandydatury nie poparli posłowie PiS

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz została nową szefową Fundacji ClientEarth. "Nie obrażam się na Polskę, mówiłam po głosowaniu w Sejmie i teraz, gdy skala pogardy dla RPO Adama Bodnara jest porażająca" - napisała informując o objęciu stanowiska. Prawniczka była wcześniej kandydatką opozycji na urząd RPO, ale nie uzyskała akceptacji posłów PiS. "Chcę stać po stronie najsłabszych" - zapewniła.

"Dziś nowy rozdział - stanęłam na czele ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, fundacji która pilnuje, by rządzący działali na miarę europejskiego państwa XXI w." - napisała na Twitterze Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. 

 

ZOBACZ: Kto powinien być nowym RPO? Sondaż

 

Objęcia stanowiska pogratulował jej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. "Nowy rozdział zapowiada się znakomicie dla obywateli i dla ochrony środowiska w Polsce" - napisał Bodnar.

 

Dwukrotnie jedyna kandydatka KO i Lewicy na RPO 

 

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz ubiegała się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. W styczniu posłowie dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara; za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką właśnie mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Po tym jak Senat w połowie lutego nie poparł kandydatury PiS Piotra Wawrzyka, Rudzińska-Bluszcz oświadczyła, że definitywnie rezygnuje z ponownego kandydowania. 

ZOBACZ: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie będzie ponownie ubiegała się o stanowisko RPO

 

- Kilka dni temu Senat zdecydował, że urzędujący wiceminister (Piotr Wawrzyk - red.) nie zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zgodnie z prawem marszałek Sejmu powinna wyznaczyć teraz termin do zgłaszania kandydatów na to stanowisko. Słowem, procedura wraca do punktu wyjścia, ale za nami już osiem miesięcy doświadczeń związanych z próbą obsadzania tego urzędu - przypomniała mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z biura RPO.

 

"Chcę stać po stronie najsłabszych i ich wspierać"

 

W środę poinformowała, że została szefem ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. To międzynarodowa organizacja, która wykorzystuje narzędzia prawne, by chronić ludzi i środowisko. W swojej działalności mierzy się z największymi problemami środowiska naturalnego w obszarach takich jak: klimat, energia, jakość powietrza, demokracja środowiskowa, bioróżnorodność, lasy i dzika przyroda. W Polsce ClientEarth m.in. doprowadził do uznania przez sąd, że decyzja o budowie elektrowni węglowej Ostrołęka C była niezgodna z prawem.

 

Mecenas Rudzińska-Bluszcz przez dziesięć lat swojej pracy w kancelariach była zaangażowana w szereg spraw sądowych dotyczących praw człowieka. Od 2015 roku była Główną Koordynatorką ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

ZOBACZ: Kukiz ujawnił, na którego kandydata na RPO zagłosuje

 

– ClientEarth to organizacja z pierwszej linii działań na rzecz ludzi i środowiska. I choć przechodzę z administracji publicznej do trzeciego sektora, to nadal będę robić to samo, co robiłam w biurze RPO – będę działać, żeby zmieniać naszą polską rzeczywistość na lepszą. Kryzys klimatyczny jest kryzysem praw człowieka. Jest też wyzwaniem solidarnościowym. Tak jak dotychczas, chcę stać po stronie najsłabszych i ich wspierać, zwłaszcza w obliczu transformacji energetycznej. Nie ma praw człowieka na martwej planecie, ale też nie uratujemy siebie i planety bez poszanowania praw człowieka – powiedziała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

 

Dotychczasowy szef fundacji w Polsce, dr Marcin Stoczkiewicz, w nowej roli skupi się na rozwoju działalności organizacji w Europie, a także na wyznaczaniu strategicznych kierunków europejskiego programu ClientEarth na rzecz odejścia od paliw kopalnych.

 

Przy okazji objęcia nowego stanowiska Zuzanna Rudzińska-Bluszcz odniosła się również do bieżącej sytuacji wokół urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

– Dziś w Polsce przed organizacjami społecznymi stoi wielkie wyzwanie. Muszą wypełniać nie tylko swoje tradycyjne zadania, ale także częściowo przejąć rolę instytucji, których znaczenie i niezależność są podważane, czego bolesnym dla mnie symbolem w ostatnich dniach stał się urząd RPO – dodała Rudzińska-Bluszcz.

grz/zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie