Kto powinien być nowym RPO? Sondaż

Polska
Kto powinien być nowym RPO? Sondaż
Adrian Grycuk/commons.wikimedia.org
Ankietowani za najlepszego kandydata uznają Piotra Ikonowicza

W badaniu IBRiS ankietowani za najlepszego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich uznają Piotra Ikonowicza, działacza społecznego. Tak twierdzi 25,1 proc. badanych - wynika z sondażu opublikowanego w środę w dzienniku "Rzeczpospolita".

"Już wkrótce Sejm będzie ponownie wybierał rzecznika praw obywatelskich. Posłowie i posłanki mogą wybrać między trzema nazwiskami: Piotra Ikonowicza, prof. Sławomira Patyry i Bartłomieja Wróblewskiego, zgłoszonych przez (odpowiednio) Lewicę, KO i PSL oraz PiS" - czytamy w artykule.

 

W opublikowanych wynikach badania IBRiS "ankietowani za najlepszego kandydata uznają Piotra Ikonowicza, działacza społecznego", na którego oddano 25,1 proc. głosów badanych.

 

Kandydat z poparciem w różnych elektoratach

 

Zwrócono uwagę, że Ikonowicz "ma poparcie w różnych elektoratach – wspiera go 40 proc. wyborców KO, 22 proc. wyborców PiS i 41 proc. popierających Lewicę". "Dla porównania wśród wyborców KO prof. Patyra za najlepszego kandydata uznawany jest przez 28 proc. ankietowanych" - wyjaśniono.

 

ZOBACZ: Piotr Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPO

 

W sumie w sondażu na prof. Patyrę oddano 20,9 proc. głosów.

 

Zaznaczono, że "w elektoracie PiS Bartłomiej Wróblewski wskazywany jest jako najlepszy kandydat przez 27 proc. ankietowanych". W sondażu IBRiS prawnik i poseł PiS zdobył 11 proc. głosów ankietowanych.

 

W sondażu 14,9 proc. ankietowanych wybrało opcję "ktoś inny", a 28 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem / trudno powiedzieć".

 

"Głosowanie w Sejmie najpewniej w czwartek wieczorem" - zapowiedziano.

 

Badanie IBRiS zrealizowano 9-10 kwietnia metoda telefonicznych wywiadów (CATI)

emi
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie