Marcin Dec powołany na prezesa Polska Press

Polska
Marcin Dec powołany na prezesa Polska Press
polsatnews.pl
Marcin Dec powołany na prezesa Polska Press

Marcin Dec, dotychczasowy członek rady nadzorczej Polska Press, został prezesem tej spółki. Jak podała w środę Polska Press, podjęta przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie decyzja o obsadzie stanowiska prezesa spółki umożliwi przyspieszenie procesu jej integracji w ramach Grupy Orlen.

"Na stanowisko prezesa zarządu Polska Press został powołany Marcin Dec, ceniony menadżer, związany z branżą mediowo-reklamową od ponad 20 lat" - oznajmiła w środowym komunikacie spółka. Jak podkreślono w informacji, "decyzja Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia umożliwi przyspieszenie procesu integracji Polska Press w ramach Grupy Orlen".

 

"Marcin Dec będzie pełnił funkcję prezesa do czasu ukształtowania się składu zarządu Polska Press" - zaznaczyła spółka. Wyjaśniła przy tym, iż aktualnie zarząd Polska Press pracuje w czteroosobowym składzie. Oprócz prezesa Marcina Deca zasiadają tam wiceprezes Dariusz Świąder oraz członkinie zarządu: Magdalena Chudzikiewicz i Dorota Kania.

 

Kim jest Marcin Dec?

 

Jak przekazała Polska Press, Marcin Dec od października 2020 r. pełni funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU. "Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w Wielkiej Brytanii i USA" - podkreśliła spółka, przedstawiając sylwetkę nowego prezesa.

 

Marcin Dec ukończył kierunek Międzynarodowe Sprawy Polityczne i Ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej oraz studia doktoranckie w SGH z zakresu marketingu międzynarodowego. Jest prelegentem na seminariach i konferencjach branżowych, a także członkiem jury wielu prestiżowych konkursów, m.in. Effie oraz na Dyrektora Marketingu Roku.

 

Według Polska Press w ostatnich latach Dec pełnił funkcję CEO w Grupie IPG Mediabrands w Polsce, która obejmuje domy mediowe: Initiative, Universal McCann, BPN i U2 Media oraz Reprise Media. W tym czasie - jak podała spółka – m.in. "pozyskał wielu nowych klientów i zwiększył przychody Grupy o ponad 300 proc."

 

W informacji przypomniano, że IPG Mediabrands w 2017 r. została najwyżej sklasyfikowaną grupą pod względem jakości obsługi i satysfakcji klientów w branżowym raporcie rocznym wydawanym przez Media & Marketing Polska.

 

ZOBACZ: Zapadł się fragment jezdni w Płocku. To trasa do PKN Orlen

 

Polska Press podkreśliła, że Dec przez 16 lat był związany z domem mediowym Initiative. W latach 2004-2006 pełnił funkcję media directora, w latach 2006-08 dyrektora zarządzającego, natomiast CEO od 2008 r. W 2012 r. został też szefem uruchomionego wówczas polskiego oddziału BPN. Wcześniej przez siedem lat pracował w OMD Poland. Pełnił tam m.in. funkcję dyrektora zarządzającego pionu Brand & Media.

 

"Grupa IPG Mediabrands, pod kierownictwem Marcina Deca, była zaangażowana w realizację wielu projektów dla firm działających na międzynarodowym rynku. Obsługiwała klientów m.in. z branży motoryzacyjnej - BMW, Peugeot, finansowej - Millennium Bank, SKOK, ubezpieczeniowej - PZU, Link4, handlu detalicznego - Tesco, e-commerce - Allegro, telekomunikacyjnej - Orange, OTC - Merck, Walmark i FMCG - Nestle, Tchibo, Carlsberg" - zaznaczyła w komunikacie Polska Press.

 

Zmiana rady nadzorczej

 

W ubiegłym tygodniu Polska Press informowała, że w związku ze zmianą właściciela i przejęciem tej spółki przez PKN Orlen, zmienił się skład rady nadzorczej. Dotychczasowi członkowie rady Polska Press zostali odwołani i powołano nowy czteroosobowy skład z szefem rady, którym został Tomasz Jakubiak, wiceprezes PGE Ventures, oraz z członkami, którymi zostali: Marcin Dec, Marcin Jankowski i Magdalena Skowyrska.

 

Polska Press informowała wcześniej, iż 1 marca zawarta została umowa kupna tej spółki przez PKN Orlen. "Oznacza to, że spółka PKN Orlen jest formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi obecnie w skład Grupy Kapitałowej Orlen" – informowano wówczas w komunikacie.

 

Na początku marca Polska Press oznajmiła o rezygnacji prezes spółki Doroty Stanek, która stanowisko to piastowała od 2004 r. Z początkiem kwietnia do zarządu Polska Press powołana została dziennikarka i autorka książek związana dotychczas m.in. z "Gazetą Polską Codziennie" i Telewizją Republika, Dorota Kania, która przejęła obowiązki odwołanego z końcem marca członka zarządu Pawła Fąfary.

 

Wstrzymanie przejęcia Polska Press

 

W poniedziałek na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, w której napisano, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wskazano, że informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

ZOBACZ: Wstrzymanie zakupu Polska Press przez PKN Orlen. Głos zabrał Obajtek

 

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował oświadczenie, zgodnie z którym analizuje dalsze kroki prawne w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił z kolei, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie jeszcze przed wydaniem przez sąd postanowienia.

 

"Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania ani skuteczność nabycia tego podmiotu" - stwierdził Obajtek. Dodał, że "postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press". 

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie