Afgańczycy ukryci w naczepie tira. Mówili, że mają 16 lat. Mieli ponad 20

Polska
Afgańczycy ukryci w naczepie tira. Mówili, że mają 16 lat. Mieli ponad 20
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, że wszyscy są pełnoletni

Zatrzymano ośmiu Afgańczyków, którzy ukryci w naczepie tira, nielegalnie usiłowali dostać się do Niemiec. Patrol Straży Granicznej z Olszyny (woj. lubuskie) powiadomił kierowca rumuńskiej ciężarówki zaniepokojony dobiegającymi z naczepy odgłosami pukania i nawoływania.

Kierowca rumuńskiej ciężarówki zaniepokojony dobiegającymi z naczepy odgłosami pukania i nawoływania, zaalarmował w sobotę patrol Straży Granicznej, który realizował zadania związane z kontrolą sanitarną w rejonie byłego przejścia granicznego w Olszynie.

 

Mówili, że mają 16 lat. Mieli ponad 20

 

Patrol w przestrzeni ładunkowej i w skrzyni narzędziowej znalazł 8 osób. Cudzoziemcy nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski. Deklarowali, iż pochodzą z Afganistanu i nie mają więcej niż 16 lat. Wszyscy zostali zatrzymani.

 

Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, że wszyscy są pełnoletni.

 

ZOBACZ: Nielegalni imigranci w ciężarówce. Udawali słonecznik

 

W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe. Okazało się także, są to mężczyźni w wieku 20-25 lat, którzy już wcześniej, na terytorium Rumunii, złożyli wnioski o ochronę międzynarodową.

 

WIDEO: Afgańczycy ukryli się naczepie tira i w skrzyni narzędziowej 

 

Obecnie trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców, a następnie przekazania ich do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej.

 

ZOBACZ: Przejechali setki kilometrów pod naczepą tira. Zatrzymano ich w Polsce


To drugi taki przypadek w ostatnich dniach. Straż Graniczna w przedświąteczny piątek zatrzymała w pow. limanowskim dwóch Afgańczyków, którzy dotarli do Polski pod naczepą tira. Decyzją sądu oni również zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 3 miesięcy.

grz/msl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie