Wójcik: kto podważa pozycję ministra Ziobry, szkodzi Polsce w sprawie Nowaka

Polska
Wójcik: kto podważa pozycję ministra Ziobry, szkodzi Polsce w sprawie Nowaka
PAP/Tomasz Gzell
Sławomir Nowak przebywał w areszcie od lipca 2020 roku

- Nie damy absolutnie mówić nic złego przeciwko prokuraturze, a sprawę Nowaka wyjaśnimy do końca - zapewnił w "Gościu Wydarzeń" minister w kancelarii premiera Michał Wójcik. Jego zdaniem, kto mówi o "kompromitacji" prokuratury i prokuratura generalnego, "szkodzi państwu". Przypomniał, że Nowakowi - którego sąd zwolnił z aresztu - postawiono siedemnaście zarzutów.

W poniedziałek warszawski Sąd Okręgowy zdecydował, że Sławomir Nowak wyjdzie z aresztu tymczasowego. Stało się to mimo szeroko argumentowanego wniosku prokuratora.

 

Wobec Nowaka, który przebywa obecnie na wolności, zastosowano jednak środki zapobiegawcze. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zapowiedziała odwołanie od decyzji sądu.

 

Zarzuty wobec Nowaka

 

Były minister transportu przebywał w areszcie od lipca ubiegłego roku. Podejrzany jest o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie (był tam szefem Państwowej Agencji Drogowej), a także o pranie pieniędzy.

 

ZOBACZ: Ziobro: jeśli Nowak nie wróci do aresztu, ujawnię materiał dowodowy w jego sprawie

 

Chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych (w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych) od Wojciecha T., byłego wiceprezesa PGE i Energi za pośrednictwem Leszka K.

 

Nowak miał także - według śledczych - przyjąć blisko 200 tys. zł w latach 2012-2016 od byłego prezesa PKN Orlen Dariusza K. za pośrednictwem "osoby trzeciej".

 

Wójcik: każdy, kto mówi o kompromitacji, jest ignorantem

 

O komentarz do poniedziałkowej decyzji stołecznego sądu Bogdan Rymanowski, prowadzący "Gościa Wydarzeń" zapytał Michała Wójcika, ministra-członka Rady Ministrów z Solidarnej Polski. 

 

- Czy to dowód na kompromitację prokuratury i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry? - doprecyzował.

 

ZOBACZ: Sławomir Nowak opuścił areszt. "Przyjdzie czas na prawdę"

 

Według Wójcika, każdy, kto mówi o "kompromitacji" tych organów, "szkodzi państwu i prokuraturze". - Wykazuje się również wysokim stopniem ignorancji - dodał.

 

WIDEO: Michał Wójcik w "Gościu Wydarzeń"

  

 

Jak przypomniał minister, "pojawiają się głosy obwiniające prokuraturę o to, że sąd wypuścił Nowaka z aresztu". - Tej osobie postawiono zarzuty popełnienia 17 przestępstw, jest 100 tomów akt, przesłuchano prawie 80 świadków, jest też wiele nowych wątków śledztwa - wyliczał.

 

"Nie damy mówić nic złego przeciw prokuraturze"

 

Prowadzący dopytał, czy śledczy nie mogli skonstruować "porządnego aktu oskarżenia" podczas 9 miesięcy, gdy Nowak przebywał w areszcie. Wtedy Michał Wójcik powiedział, że dowodów w jego sprawie szuka się nie tylko na Ukrainie, ale i w Estonii, Gruzji oraz na Cyprze.

 

- W wielu podobnych sprawach podejrzani przebywają w aresztach przez dwa-trzy lata. Sprawę Sławomira Nowaka wyjaśnimy do końca. Kto podważa pozycję ministra Ziobry, szkodzi Polsce w tej sprawie. Nie damy absolutnie mówić nic złego przeciwko prokuraturze - zapewnił minister.

wka/Polsatnews.pl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie