Lewica rozpoczyna interwencje poselskie w resortach, z których dotacje otrzymywał o. Tadeusz Rydzyk

Polska
Lewica rozpoczyna interwencje poselskie w resortach, z których dotacje otrzymywał o. Tadeusz Rydzyk
Polsat News
Założyciel i dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, prezes Fundacji Lux Veritatis o.Tadeusz Rydzyk

Lewica rozpoczyna cykl interwencji poselskich w resortach, z których dotacje otrzymywał założyciel i dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, prezes Fundacji Lux Veritatis o.Tadeusz Rydzyk. Posłanki Lewicy oświadczyły, że chcą się dowiedzieć, czy "prezes Rydzyk rozliczył się z tych dotacji".

Posłanki Wanda Nowicka i Joanna Scheuring-Wielgus udały się we wtorek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Rozpoczynamy dzisiaj, razem z Wandą Nowicką, cykl interwencji poselskich we wszystkich ministerstwach, we wszystkich instytucjach, które przekazały przez ostatnie sześć lat pieniądze Tadeuszowi Rydzykowi - poinformowała Scheuring-Wielgus.

 

Posłanki Lewicy chca się dowiedzieć, czy - jak mówiła Scheuring-Wielgus - "pieniądze zostały wydane zgodnie z regulaminem, jeżeli był to był np. jakiś konkurs".

 

- Chcemy się dowiedzieć, czy prezes Rydzyk rozliczył się z tej dotacji i chcemy się dowiedzieć, czy w tych ministerstwach, tych instytucjach zostały jakiekolwiek ślady przekazania tych środków finansowych - powiedziała posłanka Lewicy.

 

ZOBACZ: Proces przeciwko fundacji o. Rydzyka ruszy pod koniec kwietnia

 

Scheuring-Wielgus dodała, że oprócz MKiDN chodzi także m.in. o dofinansowania z Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Środowiska oraz z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie jest to jeden resort) czy Lasów Państwowych.

 

Wnioski o kontrolę w NIK 

 

Jak podawały w ubiegłym roku media, MKiDN wspiera m.in. budowane przez Fundację Lux Veritatis w Toruniu Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II i początkowo, w 2018 r., ustalono, że wsparcie to miało łącznie wynieść 70 mln zł, ale pod koniec ubiegłego roku okazało się, że będzie to łącznie niemal 120 mln zł. W lutym b.r. w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński mówił m.in. że instytucje są najlepszym sposobem utrwalania pamięci i w tym kontekście wskazał różne przedsięwzięcia wspierane przez jego resort. Wymienił m.in. Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, gdzie, jak stwierdził, polska historia będzie prezentowana przez pryzmat myśli św. Jana Pawła II i zaznaczył, że jest to muzeum państwowe prowadzone we współpracy z Fundacją Lux Veritatis. Ponadto według doniesień medialnych, fundacji kierowanej przez o. Rydzyka przyznano środki na różne projekty z nadzorowanego przez ministra sprawiedliwości Funduszu Sprawiedliwości. W tej ostatniej sprawie jesienią ubiegłego roku wnioski o kontrolę złożyli w NIK posłowie KO. 

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie