Stoltenberg: NATO wyjdzie z Afganistanu razem z wojskami USA

Świat
Stoltenberg: NATO wyjdzie z Afganistanu razem z wojskami USA
PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS
- Udaliśmy się do Afganistanu po atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Misja NATO początkowo liczyła ponad 100 tys. żołnierzy - mówił Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził w czwartek decyzję o wycofaniu sił Sojuszu z Afganistanu "razem" ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA Donald Trump zamierza wycofać stamtąd swoich żołnierzy przed tegorocznym Bożym Narodzeniem.

- Wspólnie podjęliśmy decyzję o naszej obecności w Afganistanie. W związku z tym połączymy siły i razem opuścimy ten kraj - powiedział podczas briefingu prasowego z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaevem.

 

ZOBACZ: Trump nie ma już objawów Covid-19. Wykryto u niego przeciwciała

 

Misja NATO Resolute Support w Afganistanie liczy obecnie 12 tys. żołnierzy z 38 krajów, w tym 8,6 tys. Amerykanów. Żołnierze USA są już w trakcie wycofywania się z Afganistanu, jeszcze w zeszłym roku było ich tam 14 tys.

Szybciej, niż przewiduje porozumienie 

W środę Trump ogłosił chęć wycofania wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu do Bożego Narodzenia, czyli szybciej, niż przewiduje porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Talibami. Nie powiedział jednak, czy chodzi o siły amerykańskie rozmieszczone w ramach misji NATO.

 

ZOBACZ: Szef NATO wzywa Rosję, by nie ingerowała na Białorusi

 

Stoltenberg podkreślił potrzebę zapobieżenia temu, by Afganistan ponownie stał się "azylem terrorystów". - Udaliśmy się do Afganistanu po atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Misja NATO początkowo liczyła ponad 100 tys. żołnierzy zaangażowanych w operacje bojowe, a dziś Sojusz ma tam 12 tys. żołnierzy, odpowiedzialnych za doradztwo i szkolenie sił afgańskich - przypomniał. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie