Wstrzymanie przejęcia Polska Press. Budka: to pokazuje, jak ważny jest niezależny RPO

Polska
Wstrzymanie przejęcia Polska Press. Budka: to pokazuje, jak ważny jest niezależny RPO
Facebook/ Borys Budka
Lider PO Borys Budka

Zablokowanie przez sąd na wniosek RPO Adama Bodnara przejęcia przez państwowy moloch prywatnych mediów pokazuje, jak ważny jest obiektywny i niezależny RPO oraz niezawisły sędzia, który orzeka na podstawie prawa, a nie partyjnych wytycznych - napisał w poniedziałek na Twitterze lider PO Borys Budka.

Lider Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do informacji podanej w poniedziałek przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które poinformowało, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press.

 

ZOBACZ: Budka: zamiast posypać głowę popiołem, premier atakuje opozycję

 

Nie było informacji z sądu?

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do informacji RPO w poniedziałek poinformował, że spółka nie otrzymała żadnej informacji z sądu na temat Polska Press.

 

 

Biuro RPO poinformowało, że "8 kwietnia br. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press". "Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu" - przekazało Biuro Rzecznika.

"Decyzja została wydana rzetelnie"

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny 5 lutego br. zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen uznając, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa, a transakcja nie zagraża konkurencji. "W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji" - przekazywał wtedy UOKiK.

 

5 marca br. informowano, że RPO odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa UOKiK w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

 

Biuro prasowe UOKiK oświadczało 6 marca, że z zaskoczeniem przyjęło działanie RPO związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN Orlen. "Decyzja została wydana rzetelnie" - zapewnił prezes Chróstny.

 

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 r. Z kolei 14 grudnia ub.r. RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę tej koncentracji. 

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie