Wiceminister z resortu sprawiedliwości rezygnuje ze stanowiska. Wraca do orzekania

Polska
Wiceminister z resortu sprawiedliwości rezygnuje ze stanowiska. Wraca do orzekania
Wiceminister sprawiedliwość Anna Dalkowska

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wręczył dziś sędzi Katarzynie Frydrych akt powołania przez premiera na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował resort sprawiedliwości w komunikacie przesłanym PAP. Katarzyna Frydrych zastąpi dr Annę Dalkowską.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, Dalkowska zdecydowała o powrocie do pracy w sądzie. Ma orzekać w NSA, do którego nominację otrzymała w końcu lutego br.

 

Anna Dalkowska została powołana na funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości we wrześniu 2019 r. po rezygnacji z tego stanowiska Łukasza Piebiaka.

 

Dalkowska jest doktorem nauk prawnych, sędzią i nauczycielem akademickim, a w kierownictwie resortu odpowiadała m.in. za nadzór administracyjny nad sądownictwem, legislację z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego oraz współpracę międzynarodową. 

 

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wręczył dziś sędzi Katarzynie Frydrych akt powołania przez premiera na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował resort sprawiedliwości w komunikacie przesłanym PAP. Katarzyna Frydrych zastąpi dr Annę Dalkowską, która podjęła decyzję o rezygnacji z funkcji wiceministra, by skoncentrować się na pracy naukowej i orzekaniu w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Kto zostanie nowym wiceministrem?

Jak informuje MS, minister Zbigniew Ziobro podczas specjalnej uroczystości podziękował dr Annie Dalkowskiej za wyjątkowe zaangażowanie w pracę resortu, podkreślając, że funkcję wiceministra odpowiedzialnego za nadzór administracyjny nad sądami pełniła również w szczególnie trudnym czasie pandemii. Dr Anna Dalkowska, przechodząc do nowych obowiązków, nadal będzie kierować specjalistycznymi kwartalnikami naukowymi wydawanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Nieruchomości@" i "Probacja".

 

ZOBACZ: Ziobro o premierze: przekonuje do polityki, która rozmija się z naszym programem

 

Nowa Podsekretarz Stanu, Katarzyna Frydrych, całe życie zawodowe związała z wymiarem sprawiedliwości. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 1995 roku była m.in. asesorem, sędzią Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej i sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach. Orzekała w sprawach cywilnych. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim w dziedzinie prawa i gospodarki Unii Europejskiej.

 

Od 15 lipca 2005 r. pełniła funkcję wiceprezes Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, a od 1 maja 2012 r. – była jego prezesem.

 

We wrześniu 2012 r. została sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach, a od 1 grudnia 2014 r. pełniła funkcję wiceprezes tego sądu. 23 kwietnia 2019 r. powierzono jej funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach na sześć lat. Była także przewodniczącą XV Wydziału Wizytacyjnego tego sądu. W Ministerstwie Sprawiedliwości nowa Podsekretarz Stanu będzie odpowiadać m.in. za nadzór administracyjny nad sądownictwem.

pgo/ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie