Głosowanie ponad podziałami ws. Funduszu Odbudowy? Tego chcą wyborcy

Polska
Głosowanie ponad podziałami ws. Funduszu Odbudowy? Tego chcą wyborcy
Flickr/Sejm RP
Wyborcy opozycji chcą poparcia Funduszu Odbudowy

Zdecydowana większość wyborców popierających opozycję chce, aby ich partie zagłosowały ramię w ramię z PiS w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy - wynika z wewnętrznego sondażu, do którego dotarła Interia. Za takim rozwiązaniem opowiada się 70 proc. ankietowanych.

Po wecie Solidarnej Polski ratyfikacja Funduszu Odbudowy mogłaby nie przejść w Sejmie, bo bez głosów posłów Zbigniewa Ziobry, Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości. Od dłuższego czasu spekulowano, że fundusz może poprzeć Lewica. W podobnym tonie wypowiedział się też lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

 

ZOBACZ: Przedstawiciele PO, PSL i Lewicy apelują do rządu o dialog ws. Krajowego Planu Odbudowy


Interia dotarła do sondażu, który na zlecenie jednej z partii przeprowadziła pracownia IBRIS w ostatni weekend. "Czy Pana/Pani zdaniem posłowie opozycji powinni zagłosować razem z PiS i poprzeć utworzenie Funduszu, czy zagłosować przeciw ryzykując utratę unijnych pieniędzy?" - brzmiało pytanie. Do wyboru było pięć odpowiedzi.

Wśród wszystkich respondentów dominowały odpowiedzi za przyjęciem Funduszu Odbudowy - chce tego 74 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "raczej odrzucić" lub "zdecydowanie odrzucić" ratyfikację Funduszu Odbudowy wybrało 10,7 proc. badanych. 15,4 proc. respondentów wskazało opcję "nie mam zdania/trudno powiedzieć".

Opinia wyborców

Ciekawie wygląda zestawienie w poszczególnych grupach wyborców, bo niektóre partie opozycyjne przekonywały, że ich wyborcy nie chcą głosować w tej sprawie tak jak PiS, a tym samym poprzeć Fundusz Odbudowy. Wyniki pokazują, że może być inaczej.

88 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy jest za ratyfikacją Funduszu Odbudowy. 70 proc. wyborców opozycji jest podobnego zdania i chce, by opozycja zagłosowała razem z PiS za przyjęciem FO. W grupie wyborców niezdecydowanych 75 proc. respondentów popiera takie rozwiązanie.

 

Tymczasem, poza Solidarną Polską, przeciw ma głosować Polskie Stronnictwo Ludowe. Platforma Obywatelska przekonuje z kolei, że potrzebuje gwarancji spełnienia pięciu postulatów, by poprzeć Krajowy Plan Odbudowy. Jeśli PiS takich gwarancji nie da, partia Borysa Budki będzie przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

 

ZOBACZ: Posłanka KO zarzuciła Lewicy wspieranie Kaczyńskiego. Pytała, czy to za "posady i stanowiska"

 

Drugi z koalicjantów PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy - Porozumienie - zwleka z decyzją. Jarosław Gowin mówił w programie "Graffiti" w Polsat News, że chce na ten temat jeszcze rozmawiać, ale skłania się ku głosowaniu "za" ratyfikacją Funduszu Odbudowy.

 

Najbliżej poparcia Funduszu Odbudowy, a tym samym głosowaniu razem z Prawem i Sprawiedliwością, są formacje Nowej Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Nie wiadomo natomiast, kiedy Fundusz Odbudowy będzie głosowany. Ustawa musi przejść bowiem cały proces legislacyjny. W kuluarach słychać, że do głosowania raczej nie dojdzie na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Bardziej prawdopodobne jest to, że jeszcze w kwietniu zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie.

Wszystkie kraje UE szykują swoje plany

W całej Unii Europejskiej trwają przygotowania do uruchomienia Funduszu Odbudowy, czyli środków, które mają wspomóc państwa wspólnoty odbudować gospodarki po pandemii. Każdy członek UE musi przygotować własny projekt (tzw. krajowe plany odbudowy).

 

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji niemal 60 mld euro.

 

ZOBACZ: Müller: jestem przekonany, że w Sejmie jest większość dla Funduszu Odbudowy

 

Polska, żeby sięgnąć po środki funduszu, musiała przygotować swój Krajowy Plan Odbudowy (KPO), tak jak każde inne państwo w UE. W Polsce tym procesem kieruje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). KPO będzie przełożeniem tych pieniędzy na konkretne reformy, programy i inwestycje. Właśnie zakończył się proces konsultacji społecznych KPO.

 

W Sejmie dojdzie natomiast do głosowania nie nad samym Krajowym Planem Odbudowy, ale nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy.

dk/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie