Niemcy wyjdą z UE? Postulat wyborczy AfD

Świat
Niemcy wyjdą z UE? Postulat wyborczy AfD
PAP/EPA/FILIP SINGER
Tino Chrupalla i Alice Weidel na weekendowym zjeździe partii w Dreźnie

Alternatywa dla Niemiec (AfD) wkracza w kampanię przed wyborami do Bundestagu z radykalnymi żądaniami, takimi jak wyjście Niemiec z UE. Oprócz "dexitu" ugrupowanie chce m.in. ograniczenia imigracji i zniesienia obowiązku noszenia maseczek - informuje w poniedziałek telewizja ARD.

Zdecydowana większość delegatów na weekendowym zjeździe partii w Dreźnie opowiedziała się za wyjściem Niemiec z UE. W manifeście wyborczym napisano: "Uważamy za konieczne wystąpienie Niemiec z Unii Europejskiej i utworzenie nowej europejskiej wspólnoty gospodarczej i interesów".

 

Ważnym kryterium pochodzenie kulturowe i religijne

 

AfD domaga się w swoim programie także wykluczenia "jakiegokolwiek łączenia rodzin" w przypadku uchodźców oraz powrotu kontroli granicznych, którym towarzyszyć mają "fizyczne bariery", takie jak ogrodzenia na granicach państwowych Niemiec.

 

ZOBACZ: Niemcy. Kto zastąpi Merkel na stanowisku kanclerza? Są chętni z jej politycznej frakcji

 

W innym miejscu manifestu wyborczego można przeczytać, że pomoc humanitarna powinna być udzielana tylko osobom wskazanym przez Bundestag i szczególnie potrzebującym ochrony, a "ważnym kryterium wyboru jest pochodzenie kulturowe i religijne zgodne z niemieckim systemem wartości i porządkiem społecznym".

 

"Odrzucamy obowiązek noszenia maseczek"

 

AfD wyraźnie odrzuciła również działania rządów federalnego i stanowych w związku z pandemią koronawirusa. Delegaci zdecydowali niewielką większością głosów, aby w manifeście wyborczym znalazło się zdanie: "Odrzucamy obowiązek noszenia maseczek". Argumentowano, że wymóg ten "opiera się na danych liczbowych, które nie są miarodajne". W pierwotnym projekcie kierownictwa partii sprzeciwiano się jedynie noszeniu maseczek w przedszkolach, szkołach i podczas zajęć pozaszkolnych.

 

Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 roku. Cztery lata później dostała się do Bundestagu jako pierwsze w historii ugrupowanie eurosceptyczne i antyimigranckie.

 

Najbliższe wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 26 września. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie