Jasna Góra. Zlot 10 tys. motocyklistów podczas epidemii. Nie wszyscy pamiętali o restrykcjach

Moto
Jasna Góra. Zlot 10 tys. motocyklistów podczas epidemii. Nie wszyscy pamiętali o restrykcjach
PAP/Waldemar Deska
Z powodu koronawirusa, wydarzenie skrócono do jednego dnia. Początkowo planowano, że potrwa cały weekend

Około 10 tys. motocyklistów zjawiło się w niedzielę na błoniach Jasnej Góry w Częstochowie, aby wziąć udział w mszy świętej rozpoczynającej sezon. Obecni na miejscu policjanci - oprócz przypominania o zasadach reżimu sanitarnego - rozdawali uczestnikom ulotki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na fotografiach widać jednak, że niektórzy uczestnicy nie przestrzegali epidemicznych restrykcji.

XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty zorganizowało stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński (MMRK). Na początku planowano, że "modlitewne rozpoczęcie sezonu" potrwa dwa dni, jednak epidemiczne restrykcje - w tym zamknięcie hoteli i innych miejsc noclegowych - spowodowały okrojenie jego programu do niedzielnej mszy świętej przy klasztorze na Jasnej Górze.

 

ZOBACZ: Msza dla uchodźców i więźniów. "Nie bądźmy obojętni, stańmy się miłosierni"

 

Nabożeństwo odbyło się "w intencji wszystkich motocyklistów". Organizatorzy wydarzenia, jeszcze przed jego rozpoczęciem, apelowali, by przestrzegać zasad sanitarnych, czyli np. zasłaniać usta i nos maseczką, jak i zachowywać 1,5-metrowego dystansu od innych uczestników.

 

PAP/Waldemar Deska

 

Będzie policyjne zgłoszenie do prokuratury

 

Zdaniem częstochowskiej policji, na Jasnej Górze zjawiło się w niedzielę około 10 tys. motocyklistów. Funkcjonariusze dodali, że "z uwagi na stan epidemii" komendant miejski zdecydował o ograniczeniu liczby uczestników zlotu, którzy mogli wjechać na Jasnogórskie Błonia.

 

ZOBACZ: Karatecy nie mogą trenować przed igrzyskami. Prawo "nie widzi" ich organizacji

 

Jak przekazali mundurowi, "systematycznie" przypominali oni o "konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego", a także "reagowali na łamanie obostrzeń". Policja przyznała jednak, że nie wszyscy motocykliści słuchali się tych zaleceń, dlatego stwierdzono "naruszenia".

 

PAP/Waldemar Deska

 

"Materiały zgromadzone w trakcie tego wydarzenia zostaną przekazane do prokuratury i do sanepidu pod kątem naruszenia prawa przez organizatora pielgrzymki" - dodała częstochowska KMP. Jak dowiedział się polsatnews.pl, policyjne czynności w tej sprawie jeszcze się nie zakończyły.

 

Mundurowi rozdawali ulotki, by przestrzec przed wypadkami

 

Na zdjęciach opublikowanych przez MMRK widać, że uczestnicy zaparkowali swoje pojazdy w odstępach, lecz jednocześnie niektórzy z nich stawali grupach. Motocykle ustawiali w liniach wytyczonych przez organizatorów.

 

Za chwilę rozpocznie się msza św. na Błoniach Jasnogórskich!

Opublikowany przez Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński Niedziela, 11 kwietnia 2021

 

Funkcjonariusze policji postanowili także wykorzystać zlot, by przeprowadzić akcję informacyjną o skutkach przekraczania prędkości przez prowadzących jednoślady.

 

PAP/Waldemar Deska

 

KMP Częstochowa

 

Gdy zakończyło się jasnogórskie nabożeństwo, sierż. sztab. Mariola Kowalczyk-Trąbska z częstochowskiej drogówki rozdawała motocyklistom ulotki, by - jak wyjaśnia komenda - "przemówić do ich wyobraźni".

 

KMP Częstochowa

 

"Covidowe" obostrzenia przewidują, iż wydarzenia religijne na świeżym powietrzu mogą odbywać się bez limitu osób, jeśli biorący w nich udział zachowają 1,5-metrowy dystans oraz będą nosić maseczki.

wka/zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie