Włochy. 88-latka poszła do sądu, bo nie została zaszczepiona

Świat
Włochy. 88-latka poszła do sądu, bo nie została zaszczepiona
PAP/EPA/Matteo Corner
88-letnia mieszkanka miasta Cagliari od 1 marca usiłuje bezskutecznie zapisać się na szczepienie

88-letnia mieszkanka Sardynii wystąpiła do sądu przeciwko władzom tego włoskiego regionu, bo dotąd nie została zaszczepiona przeciwko Covid-19. Kobieta jest w grupie najbardziej narażonych, postępowanie regionu było nieodpowiedzialne - argumentują adwokaci.

Dziennik "Corriere della Sera" podał w sobotę, że mieszkanka miasta Cagliari od 1 marca usiłuje bezskutecznie zapisać się na szczepienie. Ma chore serce, cukrzycę i przeszła udar mózgu. Valeriana Mambrini postanowiła zwrócić się do sądu, by w ten sposób uzyskać dostęp do szczepionki i to w trybie natychmiastowym, jak podkreślili adwokaci w piśmie, w którym zarzucili jednocześnie władzom regionu Sardynia zaniedbania.

 

ZOBACZ: Kolejne opóźnienia w dostawach szczepionki AstraZeneca do UE

 

"Wraz z dziećmi naszej seniorki staraliśmy się rozwiązać problem w normalny sposób. Było to niemożliwe. Próbowaliśmy wszystkiego" - wyjaśnił jeden z dwóch adwokatów mieszkanki wyspy, mecenas Franco Villa.

 

"Nie zostałam przyjęta"

 

Jak podkreślił, nic nie dały próby internetowej rejestracji ani telefony czy e-maile do wszystkich możliwych urzędów. "Nie do przyjęcia jest milczenie regionu, który pozostawił swoją obywatelkę samą sobie" - napisano we wniosku do sądu.

 

Valeriana Mambrini powiedziała gazecie, że jej synowie zawieźli ją do punktu szczepień. "Ale nie zostałam przyjęta" - dodała, wyjaśniając, że nie może się z nikim spotykać, bo ze względu na swój stan zdrowia nie powinna ryzykować zakażenia.

 

ZOBACZ: Włochy: restrykcje do końca kwietnia

 

"Nie mogę nawet zobaczyć się z moją siostrą, która ma 81 lat, jej też nie udało się zapisać na szczepienie" - zaznaczyła. Seniorka wyznała: "Mój niepokój rośnie, gdy mam poczucie, że nie mogę nic zrobić, jakbym nie istniała dla służby zdrowia".

 

"Czarna lista"

 

Sardynia, jak przypomina dziennik, jest na "czarnej liście" włoskich regionów, w których zaszczepiono najmniej osób.

 

W piątek nadzwyczajny włoski komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo wydał nowe rozporządzenie, zgodnie z którym pierwszeństwo w dostępie do szczepień muszą mieć osoby w wieku powyżej 80 lat oraz chore.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie