Uratowana mała alpaka. "Pokazywała wszystkim, że chce żyć"

Świat
Uratowana mała alpaka. "Pokazywała wszystkim, że chce żyć"
Reuters

Młoda alpaka o imieniu Marie miesza na farmie w miejscowości Freisen w Niemczech. Od urodzenia nie mogła poruszać się jak inne alpaki. Wszystko przez poważną kontuzję tylnych nóg. Teraz z pomocą przyszła nowa właścicielka, która ufundowała Marie wózek inwalidzki. - Podskakiwała, jakby chciała wszystkim pokazać, że ma silny charakter i chce żyć - powiedziała 20-latka.

W czasie porodu alpaki wystąpiły komplikacje. Matka Marie oraz jej siostra nie przeżyły. Alpaka urodziła się z poważnie uszkodzonymi tylnymi nogami. Choroba utrudniała jej normalne funkcjonowanie.

 

- Jestem dumną mamą alpaki o specjalnych potrzebach - mówi Ronja Pohl, opiekunka niepełnosprawnej alpaki. 

 

ZOBACZ: Pies powieszony na drzewie. Zabicie zwierzęcia miała zlecić właścicielka

 

- Odwiedziłam przyjaciół, którzy powiedzieli, że mają młode  alpaki, więc poszliśmy do stodoły, gdzie po raz pierwszy zobaczyłam Marie z jej dwoma uszkodzonymi nóżkami. Skakała dookoła, jakby chciała pokazać wszystkim, że ma silny charakter i chce żyć, nawet jeśli ma kontuzjowane dwie nogi. Postanowiłam zabrać ją ze sobą do domu - wspomina Pohl. 

 

Wózek dla alpaki

 

Kobieta zabrała ją do siebie i skontaktowała się z weterynarzem. Ten zdecydował się amputować zwierzęciu jedną z nóg. Zamówił też specjalny wózek inwalidzki, dzięki któremu Marie może wracać do formy. Alpaka jest podtrzymywana dzięki uprzęży i ramie, przymocowanym do tylnych kółek. Szczęśliwy zwierzak może biegać i nawiązywać pierwsze kontakty z innymi zwierzętami.

 

WIDEO: Uratowana mała alpaka. "Pokazywała wszystkim, że chce żyć"

  

 

Zwierzę szybko przyzwyczaiło się do wózka i porusza przy jego pomocy. - Wiele problemów sama rozwiązuje. Jeśli się przewróci, sama wstanie, jeśli ma na to ochotę - mówi opiekunka. 

 

Gdy trzecia noga Marie będzie na tyle sprawna, by utrzymać ciężar jej ciała alpaka otrzyma sztuczną, czwartą kończynę. Jak zapowiada właścicielka zwierzę dołączy do stada alpak, by prowadzić normalne życie.

 

laf/dsk/prz Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie