Pierwsze przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa w Czechach

Świat
Pierwsze przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa w Czechach
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
W Czechach pojawił się brazylijski wariant koronawirusa

Minister zdrowia Czech Petr Arenberger powiedział w piątek na konferencji prasowej, że w powiecie Dieczin w pobliżu granic z Niemcami pojawiły się dwa przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa. W powiecie odwołano otwarcie szkół podstawowych.

Minister powiedział, że ten wariant koronawirusa najprawdopodobniej został przywieziony z zagranicy. Trwa sprawdzanie i ustalanie kontaktów zakażonych osób.

 

Powrót dzieci do szkół z pierwszych roczników szkół podstawowych został wstrzymany do 19 marca br. W pozostałej części kraju rozpoczną się zajęcia wymiennie w klasach i on-line. Otwarciu szkół towarzyszą powtarzane co tydzień testy dzieci oraz obowiązek noszenia masek FFP2, wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie dystansu społecznego.

 

ZOBACZ: Czechy. Luksusowy hotel dla bezdomnych z koronawirusem. Wynajął go praski ratusz

 

Arenberger powiedział, że kontynuowany jest pozytywny trend i epidemia w Czechach zwalnia. Zmniejsza się liczba hospitalizowanych, ale w danych ministerstwa zdrowia jeszcze nie widać wpływu świąt wielkanocnych.

 

Minister podkreślił, że w czwartek podano rekordową liczbę szczepionek jednego dnia - 58 928. Przynajmniej jedną dawkę przyjęło już 1 971 079 Czechów, a dwie około 663 tys. Według ministra do końca czerwca może zostać zaszczepionych 58 proc. populacji.

 

Premier Andrej Babisz, który uczestniczył w rozpoczęciu próbnych szczepień na stadionie Arena o2 powiedział, że planowanemu szczepieniu 100 tys. osób dziennie przeszkadza brak preparatów. Zdaniem premiera w ministerstwie zdrowia powinna powstać strategia szczepień na najbliższe dwa lata.

dk/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie