Pfizer wnioskuje o zatwierdzenie szczepionki przeciw Covid-19 dla osób w wieku 12-15 lat

Świat
Pfizer wnioskuje o zatwierdzenie szczepionki przeciw Covid-19 dla osób w wieku 12-15 lat
PAP/EPA/Christophe Ena / POOL
Wniosek, złożony u amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), opiera się na danych z badań klinicznych III fazy w tej grupie wiekowej

Amerykański koncern Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech złożyły w piątek w USA wniosek o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie ich szczepionki przeciw Covid-19 na młodzież w wieku 12-15 lat.

Planują też skierować tę prośbę "w najbliższych dniach do innych organów regulacyjnych na całym świecie" - podały obie firmy w oświadczeniu.

 

Wniosek, złożony u amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), opiera się na danych z badań klinicznych III fazy w tej grupie wiekowej, które wykazały "100 proc. skuteczności" w zapobieganiu Covid-19 - podkreślono.

 

Pod koniec marca obydwie firmy opublikowały wyniki swoich testów przeprowadzonych na 2260 nastolatkach w USA, wykazujące "silną reakcję immunologiczną" po podaniu szczepionki.

 

ZOBACZ: Ruszyła rozlewnia Pfizer we Francji. Powstają "megacentra szczepionkowe"

 

Szczepionka była również "dobrze tolerowana, a skutki uboczne były na ogół zgodne ze skutkami obserwowanymi" u osób w wieku od 16 do 25 lat - dodały w piątek Pfizer i BioNTech.

 

Dzieci mniej narażone na ciężki przebieg choroby

 

Szczepionka ta jest obecnie dopuszczona dla osób w wieku 16 lat i starszych. Dzieci są mniej narażone na ciężki przebieg choroby, więc ich szczepienie nie było dotychczas uznawane za priorytet.

 

Eksperci twierdzą, że dzieci stanowią dużą część populacji i dlatego będą również musiały zostać zaszczepione, by ograniczyć przenoszenie się Covid-19. 

emi / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie